10.5 C
Śrem
czwartek, 23 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualności104 lata temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Trwają obchody w Śremie

104 lata temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Trwają obchody w Śremie

Równo o godz. 11 w Śremie rozpoczęły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Za nami uroczystości przy pomniku dobosza, a co jeszcze przed śremianami?

27 grudnia punktualnie o godzinie 11 przy pomniku Dobosza w Parku im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie rozpoczęły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Śremie.

Składanie wiązanek kwiatowych oraz zniczy przy pomniku upamiętniającym niepodległościowy zryw śremian poprzedziło wspólne odśpiewanie Roty oraz krótkie przypomnienie historii Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Śremskiej.

Na tym obchody w Śremie się nie kończą. Równo o godzinie 13 na deptaku na Jezioranach odbędzie się happening patriotyczny, podczas którego śremianom będą rozdawana niepodległościowe kokardy.

Z kolei w godzinach popołudniowych w Kościele Garnizonowym w Śremie odprawiona zostanie masz święta w intencji Ojczyzny oraz powstańców i ich rodzin, a godzinę później, o 18 będzie miał miejsce apel poległych. Wydarzenie to odbędzie się przy mogile powstańczej na cmentarzy parafialnym.

Dodatkowo przez cały dzień Muzeum Śremskie zachęca do upamiętnienia przez śremian tego niepodległościowego zrywu Wielkopolan. Wielu z nich ma już w domach powywieszane flagi, które właśnie dzięki Muzeum tydzień wcześniej otrzymali.

Zatem kto jeszcze nie wywiesił powstańczej flagi, ten ma na to czas.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Malarze specjaliści na każdą kieszeń – gdzie ich znaleźć?

0
Gdzie szukać specjalisty malarza? Jak wspomniano we wstępie malarze to specjaliści, którzy są poszukiwani zarówno przy planowaniu remontu mieszkania, jak i w trakcie wykańczania nowo budowanego domu....

Bluza męska rozpinana – jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

0
Damska czy męska bluza - jak rozpoznać? Damskie bluzy na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tych męskich. Tym bardziej jeżeli są to modele...