10.5 C
Śrem
czwartek, 23 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualnościFlaga na maszt! Powstańcze flagi trafiły do śremian

Flaga na maszt! Powstańcze flagi trafiły do śremian

Coroczna akcja pod hasłem „Flaga na maszt!” także w tym roku się odbyła. 15 grudnia śremianie mogli otrzymać repliki powstańczej flagi, którą mogą wywiesić podczas zbliżających się obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Od godziny 15 na deptaku na śremskich Jezioranach rozstawiło się Muzeum Śremskiego, którego pracownicy wspólnie z burmistrzem Adamem Lewandowskim oraz radnym rady miejskiej, Zdzisławem Żeleźny, rozdawali mieszkańcom repliki flag powstańczych.

To już taka kilkuletnia tradycja w Śremie, podczas której przed rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego do mieszkańców trafiają powstańcze flagi.

W tym roku było to blisko 200 sztuk, które zostały rozdysponowane pomiędzy śremian z prośbą, aby właśnie te flagi 27 grudnia wywiesić przed swoimi domami czy na balkonach.

Replika flagi, która trafiła do śremian jest repliką egzemplarza, jaki w swoich zbiorach posiada Muzeum Śremskie. Jest to tzs. śremska flaga powstańcza, bo tych – jak się okazuje – było więcej. Jak podkreślają pracownicy muzeum, w trakcie powstania nie było jednego standardowego orła, dlatego też na wielu flagach można zobaczyć tego ptaka przedstawianego inaczej.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Malarze specjaliści na każdą kieszeń – gdzie ich znaleźć?

0
Gdzie szukać specjalisty malarza? Jak wspomniano we wstępie malarze to specjaliści, którzy są poszukiwani zarówno przy planowaniu remontu mieszkania, jak i w trakcie wykańczania nowo budowanego domu....

Bluza męska rozpinana – jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

0
Damska czy męska bluza - jak rozpoznać? Damskie bluzy na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tych męskich. Tym bardziej jeżeli są to modele...