10.8 C
Śrem
środa, 22 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremski odcinek Warty w strefie stanów wysokich

Śremski odcinek Warty w strefie stanów wysokich

Rzeka Warta na śremskim odcinku ma 328 cm (stan na 17.03). Gołym okiem widać, że stan jest dość wysoki, ale do stanu ostrzegawczego jeszcze sporo brakuje.

Jeden z naszych czytelników, spacerując nadwarciańską promenadą zwrócił uwagę na dość wysoki stan rzeki Warty. – Z dnia na dzień jest coraz wyższy – zauważył.

Fot. D. Górna

Sprawdźmy zatem jak to wygląda według oficjalnych pomiarów. Z informacji publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek, 17 marca stan ten wynosił 328 cm. I taki też poziom widniał na wodowskazie przy ul. Nadbrzeżnej w Śremie. Dla porównania, 14 marca stan wynosił 320 cm.

fot. IMGW

Na podstawie wieloletnich pomiarów można określić charakterystyczny rozkład stanów wody dla danej rzeki w danym miejscu. Wyznacza się wówczas następujące strefy stanów wody:

  • strefę stanów niskich,
  • strefę stanów średnich,
  • strefę stanów wysokich,
  • stan ostrzegawczy,
  • stan alarmowy.
fot. IMGW

Przypomnijmy, że stan ostrzegawczy dla śremskiego odcinka rzeki to 400 cm. Stan alarmowy 460 cm. Jeden z najwyższych stanów wody odnotowano zimą 2011 roku. Wówczas stan na dorzeczu Warty w Śremie wynosił blisko 520 cm. Pod wodą znalazła się część promenady.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Malarze specjaliści na każdą kieszeń – gdzie ich znaleźć?

0
Gdzie szukać specjalisty malarza? Jak wspomniano we wstępie malarze to specjaliści, którzy są poszukiwani zarówno przy planowaniu remontu mieszkania, jak i w trakcie wykańczania nowo budowanego domu....

Bluza męska rozpinana – jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

0
Damska czy męska bluza - jak rozpoznać? Damskie bluzy na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tych męskich. Tym bardziej jeżeli są to modele...