10.8 C
Śrem
środa, 22 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualnościKórnikBank krwi świeci pustkami. Możesz to zmienić

Bank krwi świeci pustkami. Możesz to zmienić

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu kończą się zapasy, głównie grup krwi z ujemnym współczynnikiem Rh. Już w najbliższą niedzielę możesz to zmienić w Kórniku.

Poznański bank krwi zaczyna świeci pustkami. Bardzo niskie, w zasadzie znajdujące się na wyczerpaniu, stany krwi odnotowano we wszystkich grupach z negatywnym współczynnikiem Rh. Najprawdopodobniej w niedługim czasie krwiodawcy, posiadacze tychże właśnie grup krwi, mogą spodziewać się wiadomości SMS z prośbą o jej oddanie.

Najbliższa okazja ku temu nadarzy się już w tę niedzielę w niedalekim Kórniku.

Tam cyklicznie, co dwa miesiące odbywa się akcja honorowego oddawania krwi. W miejscowej strażnicy OSP przy ul. 20 Października 93 od godziny 9 do godziny 14 odbywać się będzie rejestracja potencjalnych krwiodawców.

Jak zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą może zostać każda osoba, która ukończyła 18 i nie przekroczyła 65 roku życia. Osoba taka musi być zdrowa bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy. Spełniając te warunki wystarczy zgłosić się do RCKiK lub Oddziału Terenowego albo wziąć udział w zbiórce krwi, takiej jak ta organizowana przez OSP Kórnik.

Po wypełnieniu kwestionariusza osobowego oraz przejściu kwalifikacji medycznej, już nic nie stoi na przeszkodzie, by móc wygodnie rozsiąść się na fotelu i oddać krew dla potrzebujących.

Warto mieć na uwadze to, że oddając krew trzeba być po lekkim, niskotłuszczowym posiłku i spożyciu minimum 1,5l płynów. Do oddania krwi potrzebny jest również dokument tożsamości.

Aktualne stany w banku krwi w Poznaniu:

  • 0 Rh + (średni);
  • 0 Rh – (niski);
  • A Rh + (średni);
  • A Rh – (niski);
  • B Rh + (wystarczający);
  • B Rh – (niski);
  • AB Rh + (wystarczający);
  • AB Rh – (wystarczający).
Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Malarze specjaliści na każdą kieszeń – gdzie ich znaleźć?

0
Gdzie szukać specjalisty malarza? Jak wspomniano we wstępie malarze to specjaliści, którzy są poszukiwani zarówno przy planowaniu remontu mieszkania, jak i w trakcie wykańczania nowo budowanego domu....

Bluza męska rozpinana – jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

0
Damska czy męska bluza - jak rozpoznać? Damskie bluzy na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tych męskich. Tym bardziej jeżeli są to modele...