10.5 C
Śrem
czwartek, 23 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualnościW piątkowy wieczór w Muzeum Śremskim dominowała tematyka Powstania Wielkopolskiego

W piątkowy wieczór w Muzeum Śremskim dominowała tematyka Powstania Wielkopolskiego

Jaki był los Batalionu Śremskiego? Kto otrzyma unikatowe wydanie “Daniel Kęszycki - Wspomnienia z 1919/22. Księga I Udział Śremu w Powstaniu Wielkopolskim”? I wreszcie, co Muzeum Śremskie zaoferowało odwiedzającym.

Sobotni wczesny wieczór warto było poświęcić dla Muzeum Śremskiego, które przygotowało tematyczną wystawę oraz wykład związany z Powstaniem Wielkopolskim i Batalionem Śremskim na linii demarkacyjnej. Zanim nastąpił krótka, acz pełna treści prelekcja doktora Radosława Franczaka z muzeum, dr Danuta Płygawko, wspólnie z Grzegorzem Pawlakiem wylosowali szczęśliwca, który otrzyma unikatowe wydanie książki “Daniel Kęszycki – Wspomnienia z 1919/22. Księga I Udział Śremu w Powstaniu Wielkopolskim” z autografem autorki. Tym szczęśliwcem został Piotr Michalak.

Publikacja to nagroda w muzealnym konkursie, który polegał na wywieszeniu powstańczej flagi i uwiecznieniu jej na zdjęciu, a następnie przesłania fotografii do Muzeum Śremskiego.

Kulminacyjnym momentem spotkania w muzeum była prelekcja doktora Franczaka, który przybliżył historię Batalionu Śremskiego (później przemianowanego na I Batalion 11. Pułku Strzelców Wielkopolskich). Wykład ten był pełen treści i opowieści z frontu oraz poza nim, w którym nie zabrakło również anegdot związanych z powstańcami służącymi w tej formacji. Niektóre z nich budziły uśmiech, inne zgrozę. Niemniej konkluzja, jaką można było wysnuć mówiła wprost – Batalion Śremski był jednym z lepszych, jaki walczył w Powstaniu Wielkopolskim.

Muzeum Śremskie zdecydowało się transmitować wydarzenie na żywo w mediach społecznościowych, więc dzięki temu możemy raz jeszcze wysłuchać prelekcji poświęconej Batalionowi Śremskiemu.

Piątkowy wieczór w Muzeum Śremski to nie tylko wykład. Obecni w Muzeum mogli obejrzeć wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu, na której oprócz replik umundurowania powstańczego i orężu, jakim w tamtym okresie posługiwali się powstańcy, znalazł się również Śremski Panteon Niepodległości, czyli tablice z nazwiskami powstańców z naszego regionu. To efekt wieloletnich prac i badań, jakie prowadzi Muzeum.

Zarówno podczas prelekcji oraz na wystawie obecni byli rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Ochotnicza Kompania Wielkopolska”. Zaprezentowali oni umundurowanie powstańcze z różnych czasów oraz ochoczo opowiadali na jego temat – w tym również na pytania osób zainteresowanych.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Malarze specjaliści na każdą kieszeń – gdzie ich znaleźć?

0
Gdzie szukać specjalisty malarza? Jak wspomniano we wstępie malarze to specjaliści, którzy są poszukiwani zarówno przy planowaniu remontu mieszkania, jak i w trakcie wykańczania nowo budowanego domu....

Bluza męska rozpinana – jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

0
Damska czy męska bluza - jak rozpoznać? Damskie bluzy na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tych męskich. Tym bardziej jeżeli są to modele...