3.5 C
Śrem
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościGmina planuje podniesienie stawki za przedszkole

Gmina planuje podniesienie stawki za przedszkole

Na najbliższym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, które planowane jest na 5 grudnia, pojawi się projekt uchwały dotyczący określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów, co wprost oznacza podwyżkę stawki. Na szczęście – niedużą…

Burmistrz Śremu przygotował uchwałę zmieniająca uchwałę „w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów”. Zakłada ona ustanowienie wysokości opłaty na poziomie 1,14 zł, za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu po godzinie 13.00.

Przypomnijmy, że dotychczas kwota ta wynosiła 1 zł. Jakie jest uzasadnienie tej decyzji?

Jak tłumaczy burmistrz – co prawda ustawodawca określił w art. 53 ust. 3 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, że wysokość opłaty nie może być wyższa niż 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz innej formie wychowania przedszkolnego. Jednak w art. 52 ust. 4 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zapisano, że maksymalna wysokość opłaty, podlega waloryzacji.

W obwieszczeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 czerwca 2022 r. w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji maksymalnej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, określono maksymalną wysokość kwoty opłaty na poziomie 1,14 zł. Stąd też konieczność ustosunkowania się rady miejskiej do nowej kwoty.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...