4.3 C
Śrem
poniedziałek, 27 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualnościNagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego przyznana

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego przyznana

O laur w kategorii budynek użyteczności publicznej rywalizowały dwa obiekty z naszego sąsiedztwa. Jeden znajduje się w Czempiniu, drugi we Włościejewkach.

Kapituła Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego ogłosiła tegoroczne najpiękniejsze budynki w ramach III edycji NAWW.

Celem konkursu jest wybranie wyróżniających się dzieł architektonicznych zrealizowanych na terenie województwa wielkopolskiego w roku poprzedzającym daną edycję konkursu, a następnie przyznanie nagród.

W tegorocznej edycji w kategorii budynek użyteczności publicznej znalazł się budynek autorstwa P3 Pracownia Architektury, który mieści się na terenie powiatu śremskiego, a konkretnie w gminie Książ Wielkopolski. Ten obiekt to shoot house należący do European Security Academy. Drugim nominowanym w tej kategorii jest budynek, który jest szerzej znany mieszkańcom powiatu śremskiego, ale jeszcze lepiej znają go czempinianie. To obiekt zaprojektowany przez Pracownię Projektową J.P. Woźny, czyli CAS Tlenownia w Czempiniu.

To właśnie Tlenownia, którą oficjalnie otwarto w sierpniu minionego roku, zdeklasowała konkurencję, w tym Shoot house we Włościejewkach i zgarnęła statuetkę w swojej kategorii za najpiękniejszy budynek architektoniczny w województwie.

To już kolejna nagroda dla tego obiektu w tym roku. Wcześniej Tlenownia doceniona została w konkursie „Łączy na WIELkopolskiE”.

„Nagroda przyznana za wrażliwe i twórcze przekształcenie silnie zdekapitalizowanego pofabrycznego obiektu w funkcjonalny i estetyczny ośrodek o wysokiej jakości służący wszystkim mieszkańcom. Na uznanie zasługuje zachowanie historycznej bryły i takie wzbogacenie jej o nowe elementy, które wzmacnia walory kompozycyjne i użytkowe obiektu. Starannie skomponowany plac przed wejściem z nowo posadzonymi drzewami jest bardzo dobrym dopełnieniem przestrzeni wewnątrz budynku. Stanowi też zachętę, by podobnym przekształceniom poddać przedpole urzędu po przeciwnej stronie ulicy. Różnorodność funkcji i licznych aktywności odnotowanych w Tlenowni po roku od otwarcia wskazuje, że budynek we właściwy sposób pozwala działać znajdującym się w nim instytucjom – tymi słowami kapituła argumentuje wybór Tlenowni.

Tlenownia zgarnęła także bardziej prestiżową nagrodę – nagrodę Grand Prix, czyli główną nagrodę w plebiscycie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Materiał Partnera

Malarze specjaliści na każdą kieszeń – gdzie ich znaleźć?

0
Gdzie szukać specjalisty malarza? Jak wspomniano we wstępie malarze to specjaliści, którzy są poszukiwani zarówno przy planowaniu remontu mieszkania, jak i w trakcie wykańczania nowo budowanego domu....

Bluza męska rozpinana – jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

0
Damska czy męska bluza - jak rozpoznać? Damskie bluzy na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tych męskich. Tym bardziej jeżeli są to modele...