|||

145 lat szkolnictwa zawodowego to brzmi dumnie!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W środę, 19 października w zespole Szkół Politechnicznych w Śremie świętowano jubileusz 145-lecia szkolnictwa zawodowego w Śremie. Przypomnijmy, że to właśnie ta placówka jest spadkobiercą Wieczorowej Szkoły Rzemieślników, którą w 1877 roku założył ks. Piotr Wawrzyniak.


Hieronim Urbanek - plakat wyborczy
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Podczas uroczystej gali jubileuszowej wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi starosta śremski Zenon Jahns, burmistrz Śremu Adam Lewandowski, wicekurator oświaty Aleksandra Kuź, a także przedstawiciele samorządu, placówek edukacyjnych, służb mundurowych oraz firm i instytucji na stałe współpracujących ze szkołą.





fot. D. Górna

Goście podczas przemów sporo czasu poświęcili na podkreślenie wagi szkolnictwa zawodowego. – W mojej ocenie ci, którzy stawiają na szkolnictwo ogólne popełniają błąd. Przyszłością jest szkolnictwo specjalistyczne – podkreślał burmistrz Adam Lewandowski. Podczas wydarzenia głos zabrał także starosta śremski Zenon Jahns, który gratulował dyrektor Wisławie Frydryszak prowadzenia tak fantastycznej placówki. Natomiast wicekurator przeczytała list specjalnie dedykowany na tę okoliczność. Zawarto w nim kilka ciekawych cytatów Tadeusza Kotarbińskiego, które znaleźć możemy w „Traktacie o dobrej robocie”, a wśród nich ten mówiący o tym, że „to ważne znać się na swojej robocie” i „do tego, by się dobrze działo potrzebne są młode ręce i stare głowy”.

fot. D. Górna

Dzisiejsza uroczystość to czas refleksji nad historią i przyszłością śremskiego szkolnictwa zawodowego. Nad tym co było i co będzie. To także istotna chwila, by przywołać ludzi, którzy tworzyli i nadal tworzą tę szkołę. To także czas, by podkreślić naszą wiarę w to, że podjęta przez naszą szkołę inicjatywa rozszerzenia współpracy z pracodawcami nadal będzie przynosić pożądane owoce i przyczyni się do wyedukowania kolejnych pokoleń fachowców, którzy z powodzeniem odnajdą swoje miejsce na współczesnym rynku – podkreślała Wisława Frydryszak, dyrektor ZSP w Śremie


Berdychowski Wv

Zespół Szkół Politechnicznych to najstarsza placówka w powiecie śremskim, która w naturalny sposób stała się spadkobiercą pierwszych lokalnych szkół rzemieślniczych. Ma na swoim koncie już ponad 25 tys. absolwentów. Dziś jest to nowoczesna placówka, która skupia się na kształceniu fachowców różnych branż, począwszy od fryzjerów, specjalistów od turystyki przez kucharzy aż po mechaników samochodowych i budowlańców. Jej mury opuścili między innymi znani sportowcy – Zenon Jaskuła i Bartosz Smektała oraz samorządowcy – Adam Lewandowski i Wojciech Świdurski.

  Niedziela Palmowa: Rozpoczyna się Wielki Tydzień
fot. D. Górna

Podczas uroczystej gali została przypomniana historia kształtowania się śremskiego szkolnictwa zawodowego, a także zostały pokazane etapy transformacji szkoły, zmieniające się warunki lokalowe i dydaktyczne.

Za bardzo elegancką oprawę wydarzenia odpowiedzialni byli uczniowie szkoły. To oni przygotowali perfekcyjnie ubrane stoły, wykwintne dania i zadbali o wrażenia artystyczne. Dopełnieniem był pokaz filmu w pełni zrealizowanego według zamysłu uczniów, który w zabawny sposób prezentował ofertę edukacyjną placówki. Chapeau bas!