3.5 C
Śrem
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościCzy amfiteatr stwarza zagrożenie. Dlaczego?

Czy amfiteatr stwarza zagrożenie. Dlaczego?

W porę zorientowano się, że impreza otwierająca amfiteatr w Śremie nie może się obyć, bo obiekt nie posiada odbiorów, ani żadnego zabezpieczenia ppoż. Czy ktoś poniesie odpowiedzialność za organizację wydarzenia?

Na 1 października zaplanowano muzyczną imprezę Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wydarzenie miało rozpocząć się punktualnie o godzinie 17. Podczas otwarcia amfiteatru, na którym prawdopodobnie przedstawiciel samorządu gminy oficjalnie otworzyłby wydarzenia i tym samym postawił przysłowiową „kropkę nad i” przy budowie amfiteatru, miała zakończyć się cała inwestycja. Impreza, jak dowiadujemy się ze źródeł z ratusza „została zaplanowana dużo wcześniej”.

Sęk w tym, że nawet jeśli tak było, to odbyło się to z pogwałceniem wszelki praw, gdyż planując wydarzenie, inwestor nie dysponował pozytywnymi opiniami organów kontrolnych, które mogłyby wydać pozytywną opinię i zezwolić organizatorowi na organizację masowego wydarzenia.

Co więcej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na 1 października fizycznie inwestor mógłby mieć kłopot z otrzymaniem nawet pozytywnej opinii. Sama straż pożarna, czyli jedna z instytucji która opiniuje obiekty użyteczności publicznej pod kątem bezpieczeństwa, dopiero 3 października, przy czym niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zakończeniu budowy przez wykonawcę, wydała swoje stanowisko w tej sprawie.

Teoretycznie obiekt stwarza zagrożenie dla osób korzystających z amfiteatru. Zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, jakiego rodzaju są to nieprawidłowości i niebezpieczeństwa. Odpowiedź zaskakuje. Amfiteatr, który kosztował ponad 1,5 mln zł nie posiada podstawowych zabezpieczeń na wypadek pożaru.

– Obiekty tego typu, zgodnie z przepisami prawa, muszą mieć niezbędne zabezpieczenie przeciwpożarowe – mówi mł. bryg. Daniel Przewoźniak, zastępca komendanta PSP w Śremie. – W projekcie w ogóle tego nie uwzględniono. Brakuje m.in. drogi przeciwpożarowej czy hydrantu – wylicza komendant strażaków. – Wobec tego, my jako jednostka opiniująca, nie mogliśmy się ustosunkować i wydać stanowiska – wyjaśnia.

Czy ktoś poniesie za to jakieś konsekwencje?

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...