10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościZacny jubileusz Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej

Zacny jubileusz Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej

Na uroczystym spotkaniu członkowie Towarzystwa w czwartek podsumowali obchody doniosłego jubileuszu 135-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej

Na uroczystym spotkaniu członkowie Towarzystwa w czwartek podsumowali obchody doniosłego jubileuszu 135-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej. Były przemówienia, kwiaty i okolicznościowe listy gratulacyjne składane zarządowi, prelekcja przybliżająca sylwetki kilku byłych prezesów Towarzystwa, a do rąk członków trafiła trzecia część monografii TMZŚ obejmująca lata  2007-2022.

W tym roku mija 135 lat od założenia Towarzystwa Upiększania Miasta Śremu, organizacji społecznej powstałej w czasie zaborów, której celem była „troska o wygląd estetyczny samego miasta oraz upiększenie jego i najbliższej okolicy” – jak można wyczytać w statucie tej organizacji. W 1973 roku Towarzystwo zmieniło nazwę na Towarzystwo Miłośników Śremu, a dzisiejszą nazwę nosi od 2005 roku. Tak zacny jubileusz to znakomita okazja, by podsumować działalność i bogaty dorobek Towarzystwa w ostatnich latach, czego namacalnym dowodem był opracowany przez Wiesławę Grobelną i Małgorzatę Paś „Rys historyczny Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej. Część III” obejmująca lata 2007-2022. Wcześniej, bo w 1987 roku na 100 lecie działalności ukazała się pierwsza część historii Towarzystwa autorstwa Danuty Płygawko i Adama Podsiadłego. Na 120 lecie zespół redakcyjny pod kierunkiem dr. Marka Rezlera opracował obszerną monografię będącą kontynuacją pierwszego dzieła, a trzecia część ukazała się właśnie na 135 rocznicę działalności tej organizacji.

Prezes zarządu Jerzy Naskręt omówił tegoroczne dokonania Towarzystwa liczącego 60 członków i niemałą rzeszę sympatyków i członków honorowych.

Sebastian Ignasiak, miejscowy historyk i regionalista, przybliżył zebranym sylwetki pięciu wybranych przez siebie byłych prezesów Towarzystwa. Pierwszą była postać Edmunda Heina, śremskiego przedsiębiorcy, a zarazem działacza społecznego i niepodległościowego, który pełnił funkcję prezesa w latach 1923-1924. Kolejną osobą, której dokonana zaprezentował prelegent była postać równie niezwykła, bo był to zarówno kupiec, jak i bankowiec, nazywał się Władysław Miękus i był prezesem banku spółdzielczego zarówno w latach międzywojennych, jak i po wojnie. Prezesem Towarzystwa był  w latach 1935 1937. Kolejnym wielce zasłużonym dla rozwoju Towarzystwa był Józef Szubert, prezesował Towarzystwu w latach 1937-1939. To był także kupiec prowadzący małą masarnię i sklep mięsny. Był też prezesem Towarzystwa Rzemieślniczo-Przemysłowego. Kolejne dwie postaci to Tadeusz Nowicki, który pełnił funkcję prezesa Towarzystwa bardzo krótko, bo tylko w 1947 rok, a objął ją po Sylwestrze Szczepskim, właścicielu młyna w Śremie, i Antoni Bartkowiak, który dwukrotnie kierował działalnością Towarzystwa, najpierw w latach 1948-49 a następnie w latach 1966-67.

Potem były życzenia i gratulacje dla członków Towarzystwa i jego zarządu od starosty śremskiego Zenona Jahnsa który sfinansował ze środków Starostwa Powiatowego trzecią część monografii TMZŚ. Ciepłe słowa pod adresem działaczy Towarzystwa skierował także zastępca burmistrza Śremu Bartosz Żeleźny w imieniu własnym i swojego szefa Adama Lewandowskiego. Życzenia i gratulacje na ręce prezesa i członków zarządu składali także członkowie i sympatycy Towarzystwa.

Jako że w dniach od 16 d 25 września w gminie Śrem trwało internetowe głosowanie mieszkańców na wybrane projekty społeczne zgłoszone do realizacji ze środków Budżetu Obywatelskiego, także to spotkanie zostało wykorzystane do promocji jednego z projektów. Przed uczestnikami spotkania wystąpiły dwie grupy przedszkolaków ze „Słonecznej Gromady”, by zachęcić do głosowania na rzecz projektu „Arena sportowa w przedszkolu Słoneczna Gromada”. Spotkało się to z życzliwym przyjęciem ze strony członków Towarzystwa.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...