10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościW Książu również wyłączą część oświetlenia ulicznego

W Książu również wyłączą część oświetlenia ulicznego

Nie cichnie dyskusja dotycząca wyłączenia części oświetlenia po godzinie 23.00 w gminie Śrem, gdy do podobnej decyzji przymierza się ksiąski magistrat. Taką decyzję burmistrz tłumaczy coraz bardziej dramatyczną sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Na wstępie przypomnijmy, że od kilku dni w gminie Śrem, po godzinie 23.00, wyłączane jest oświetlenie skwerów, parków, obiektów sportowych i kilku ulic. Ta decyzja podyktowana była ogromnym wzrostem rachunków za energię elektryczną. Do podobnego kroku przymierza się gmina Książ Wlkp.

Sytuacja na rynku energii elektrycznej staje się coraz bardziej dramatyczna. Nie tylko indywidualni odbiorcy, ale również samorządy lokalne mierzą się z kilkukrotnym, a nawet kilkunastokrotnym wzrostem ceny prądu. Płynące z różnych stron Polski informacje, nie pozostawiają złudzeń, iż kryzys energetyczny jest nieunikniony – podkreśla Teofil Marciniak

Na trudną sytuację samorządu wpływ mają także coraz mniejsze fundusze z budżetu państwa, które płyną do gminnego budżetu jako odpis z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. A ten, przypomnijmy, uległ obniżeniu z 17 proc. do 12 proc. – Ponadto bierzemy pod uwagę również rosnącą inflację oraz galopujące podwyżki cen energii elektrycznej, a także zapowiedzi drastycznych, kolejnych podwyżek od nowego roku – dodaje burmistrz.

W związku z tym gmina Książ Wlkp. zmuszona jest do podjęcia kroków celem zaoszczędzenia zużycia energii. – Jednym z działań w tym kierunku będzie skrócenie czasu oświetlenia ulicznego naszego miasta, jak i poszczególnych wiosek. Począwszy od października latarnie uliczne, poza głównym ciągiem komunikacyjnym Książa, będą gasły o godz. 23.30. Pozwoli to na zaoszczędzenie zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie na zminimalizowanie kosztów finansowych, które samorząd ponosi na oświetlenie uliczne. Ze wstępnych wyliczeń wynika, iż skrócenie czasu świecenia lamp w porze nocnej, da oszczędności zużycia energii rzędu 55- 60 proc. – wyjaśnia T. Marciniak.

Dalsze działania służące energooszczędności polegać będą na sukcesywnej wymianie aktualnych źródeł światła na typu LED, zużywające o 40-50 proc. mniej prądu. – Oczywiście proces wymiany uzależniony będzie od możliwości finansowych gminy. Niezależnie od powyższego, również wszystkie jednostki organizacyjne, w tym urząd, zobowiązane są do podjęcia skutecznych działań, które mają na celu obniżenie kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej – zapewnia burmistrz i prosi mieszkańców o wyrozumiałość w tej jakże trudnej, niezależnej od gminnego samorządu, sytuacji.

Źródłofot. pixabay

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...