10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościDodatek węglowy. Wypłaty po 25 września. Czy wystarczy środków?

Dodatek węglowy. Wypłaty po 25 września. Czy wystarczy środków?

Mieszkańcy, którzy złożyli wniosek o dodatek węglowy wciąż czekają na obiecane przez rząd pieniądze. Dotychczas na konto gminy Śrem wpłynęło na ten cel 2,7 mln zł. To pokryje zaledwie 20 proc. zapotrzebowania.

W gminie Śrem dotychczas złożono niemal 3 tys. wniosków o wypłatę dodatku węglowego, który (zgodnie z najnowszą nowelizacją) ma wynosić 3 tys. zł, być przyznawany jednorazowo i wypłacony w terminie 60 dni od chwili złożenia wniosku. Ponadto nowelizacja wprowadza zasadę „jeden dodatek węglowy na jeden adres”.

Wszystkie wnioski o dodatek węglowy zostały poddane weryfikacji. Część z nich została odrzucona z uwagi na błędy formalne, m.in. brak prawidłowego wpisu do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Nie zmienia to jednak faktu, że na tę chwilę, na wypłatę dodatku węglowego potrzebna jest kwota około 9 mln zł. Tymczasem od wojewody wielkopolskiego na konto gminy dotychczas wpłynęło 2,7 mln zł, które absolutnie nie wystarczą na wypłatę dodatku dla wszystkich wnioskodawców.

Plan mamy na 13 056 000 zł. A dotychczas otrzymaliśmy 2,7 mln zł. To 20 proc. Wypłaty rozpoczniemy w przyszłym tygodniu. Mamy nadzieję, że cyklicznie będą te pieniądze wpływały od strony wojewody, tak aby wszyscy wnioskodawcy otrzymali należny dodatek – mówił podczas piątkowej sesji rady miejskiej burmistrz Adam Lewandowski

Dodatek dla gospodarstw domowych

Przypomnijmy, że w poniedziałek, 19 września w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o wsparciu odbiorców ciepła, przewidująca dodatki dla gospodarstw domowych. Ustawa ta przewiduje dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego.

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie:

  • 3000 zł – dopłata do pelletu oraz innego rodzaj biomasy, w szczególności (brykietu drzewnego, słomy, ziarna zbóż),
  • 2000 zł – dopłata do oleju opałowego,
  • 1000 zł – dopłata do drewna kawałkowego,
  • 500 zł – dopłata do gazu LPG.

O dodatek do ogrzewania mogą ubiegać się właściciele gospodarstw, którzy zgłosili lub już mają wpis do CEEB. Nie ma tu kryterium dochodowego.

Wnioski, podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, można składać w każdym gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych można składać (podobnie jak dodatek węglowy) w terminie do 30 listopada 2022 r.

 

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...