10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościPrzygotowują się na ewentualne skażenie. Tabletki z jodkiem potasu już w komendach...

Przygotowują się na ewentualne skażenie. Tabletki z jodkiem potasu już w komendach PSP

Do śremskiej komendy PSP trafiły tabletki z jodkiem sodu. Jaki będzie ich dalszy los? Komendy PSP na terenie całego kraju otrzymały przesyłki z tabletkami z jodkiem potasu. Także do KP PSP Śrem taki pakunek został dostarczony.

Jak podaje MSWiA, tabletki z jodkiem potasu mają trafić do każdego obywatela Polski i są magazynowane w komendach PSP na wypadek awarii w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, gdzie toczą się walki. „Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości” – przekazuje komunikat MSWiA, ale na wszystko trzeba być gotowym.

Stąd też dystrybucja takich tabletek do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, w tym także do PSP Śrem.

 

Mł. bryg. Tomasz Kierzek, komendant PSP w Śremie, w rozmowie z Tygodniem Ziemi Śremskiej potwierdził, że takie tabletki są już na terenie komendy, jednak nie był w stanie odpowiedzieć, jaki będzie ich dalszy los.

Na razie nie ma wytycznych, co dalej z nimi począć. Czy będą rozdysponowane pośród mieszkańców powiatu śremskiego? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, z jakiego powodu są one szykowane.

 

Powód ten jest doskonale znany starszym mieszkańcom naszego powiatu, którzy doskonale pamiętają 1986 rok i katastrofę atomową w Czarnobylu. Wówczas dzieci pojono płynem „Lugola”, czyli wodnym roztworem jodu i jodku potasu. Dziś i przez upływ lat medycyna poszła do przodu, a więc dziś na ewentualność skażenia radioaktywnego nie będzie podawany płyn „Lugola” tylko właśnie tabletki z jodkiem potasu.

Oby nigdy nie musiały zostać wykorzystane.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...