10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościXXIV Rajd rowerowy szlakiem Maksymiliana Cygalskiego

XXIV Rajd rowerowy szlakiem Maksymiliana Cygalskiego

17 września to ważna data dla mieszkańców Ziemi Śremskiej. Tego dnia bowiem w 1900 roku w Zaworach (gm. Książ Wlkp.) urodził się Maksymilian Cygalski, który zapisał się w historii jako wielki sercem i duchem patriota. Z tej okazji, co roku, odbywa się rajd rowerowy szlakiem im. Maksymiliana Cygalskiego. Tak też było i tym razem.

W piątkowe przedpołudnie sprzed Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie wyruszył rajd rowerowy szlakiem im. Maksymiliana Cygalskiego. Udział w nim wzięła społeczność ZSP, a także Śremski Klub Rowerowy „Żwawe Dziadki”, cykliści z Klubu Turystyki Rowerowej  „Warcianie” przy Kole PTTK Odlewni Żeliwa w Śremie oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej. Zanim jednak wyruszyli wraz z wicestarostą Piotrem Rutą złożyli wieńce przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Fot. D. Górna

Meta rajdu tradycyjnie miała miejsce w Zaworach, przy obelisku poświęconemu M. Cygalskiemu. Przypomnijmy, że właśnie tutaj urodził się ten wielki patriota. W tym roku mija 122. rocznica jego urodzin i 83. rocznica tragicznej śmierci. M. Cygalski brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, a także brał udział w obronie Poczty Polskiej w Gdańsku, za co został skazany na śmierć.

Fot. D. Górna

Przy obelisku, M. Cygalskiego uroczyście wspominali uczniowie Szkoły Podstawowej z Konarzyc, a także przedstawiciele samorządów śremskiego i ksiąskiego, delegacje Związku Kombatantów, Związku Żołnierzy WP oraz Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, przedstawiciele Nadleśnictwa Piaski i Leśnictwa Zawory oraz oczywiście uczestnicy rajdu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, z okazji 121 rocznicy urodzin M. Cygalskiego do Zawór zawitała jego córka – Stefania Koziarowska wraz z rodziną. Wizyta tej 90-letniej damy sprawiła, że urodzinowe spotkanie w tym miejscu nabrało zupełnie innego, bardziej podniosłego i wzruszającego charakteru. Przy tej okazji powstał film, który przygotowało Centrum Kultury Książ Wlkp.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...