13.9 C
Śrem
poniedziałek, 20 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualnościKominiarze ostrzegają – to może być wyjątkowo niebezpieczny sezon

Kominiarze ostrzegają – to może być wyjątkowo niebezpieczny sezon

Falowy powrót i podłączanie urządzeń grzewczych na paliwa stałe do przewodów kominowych, które już tych urządzeń nie obsługiwały, może spowodować niebezpieczeństwo pożaru.

Krajowa Izba Kominiarzy ostrzega i apeluje do właścicieli oraz zarządców budynków. Apel kominiarzy ma związek z masowym powrotem wielu mieszkańców do korzystania ze źródeł ciepła wytwarzanego przez spalanie paliw stałych.

„Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.” – czytamy w apelu kominiarzy.

Kominiarze zwracają się do właścicieli nieruchomości i zarządców o to, aby czynności podłączenia pieca na paliwo stałe do przewodów kominowych poprzedzone było opinią mistrza kominiarskiego. Nie zawsze bowiem jest taka techniczna możliwość, by taki piec bezpośrednio podłączyć. Natomiast niewłaściwa eksploatacja może spowodować zagrożenie dla mieszkańców.

Kominiarze w swoim apelu powołują się na dane z KG PSP. Wg nich tylko w 2021 roku doszło do 18 170 pożarów spowodowanych niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Jest to zdecydowanie więcej, jak w przypadku innych paliw jak paliwa płynne (280 pożarów) czy paliwa gazowe (461 paliw).

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...