9.1 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościMickiewiczowskie „Ballady i romanse” nad dolskim jeziorem

Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” nad dolskim jeziorem

W piątkowy wieczór (9 września) na plaży miejskiej w Dolsku odbyła się jedenasta odsłona ogólnopolskiej akcji, jaką jest „Narodowe Czytanie”. Wyjątkowy klimat utworów słynnego romantyka dopełniała naturalna scenografia dolskiego jeziora.

„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja prowadzona pod patronatem pary prezydenckiej. Celem przedsięwzięcia jest wspólne czytanie znanych utworów literackich. W tym roku prezentowane były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały epokę polskiego romantyzmu.

W Dolsku „Narodowe Czytanie” odbyło się w piątek, 9 września na plaży miejskiej. Szum fal i wieczorna tafla jeziora doskonale wpisywały się w przesycony magią i baśniowością charakter mickiewiczowskich ballad.

Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dolsku, Biblioteka Publiczna MiG Dolsk, MGOSiR w Dolsku oraz KGW „Masłowianki” z Masłowa. Scenariusz stworzyła nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie – Beata Szafraniak. Na scenie można było zobaczyć przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, nauczycieli, uczniów Szkoły Podstawowej w Masłowie, a także członkinie KGW „Masłowianki” z Masłowa.

Literatura i muzyka łączą pokolenia

Uczestników powitała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie – Małgorzata Sławek, która odczytała list od prezydenta – Andrzeja Dudy. Głos zabrał także przewodniczący Rady Miasta i Gminy Dolsk – Romuald Nawrot, wcielając się w postać Adama Mickiewicza.

Godzinne przedstawienie zostało podzielone na trzy części, prezentując trzy utwory Adama Mickiewicza. Uczniowie działający w szkolnym kole teatralnym „Pozytywnie zakręceni” przedstawili „Kurchanek Maryli” oraz „Powrót Taty”. Występy młodzieży nagrodzone zostały gromkimi i w pełni zasłużonymi brawami.

Klimat magii i baśniowości wprowadzili na scenę nieco starsi aktorzy, prezentując „Świteziankę”. W rolę narratora wcieliła się burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, były radny – Paweł Taciak doskonale odegrał rolę Strzelca, a w rolę jego kochanki wcieliła się Magdalena Socha – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Masłowie. Tytułowa Świtezianką była wicedyrektor szkoły w Masłowie – Anita Towarek, natomiast członkinie KGW „Masłowianki” z Masłowa wystąpiły jako chór, ponadto przygotowały ludowe wianki dla występujących w balladzie postaci.

Fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie

Oprawą muzyczną zajął się lokalny duet Iwona Jurga&Lech Nawrocki. W wykonaniu artystów usłyszeć można trzy utwory: „Jeden raz”, „Smak życia” oraz „Świteziankę”. Autorem słów i kompozytorem dwóch pierwszych piosenek jest Lech Nawrocki, który stworzył także muzykę do ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Utwory muzyczne zaprezentowała Iwona Jurga przy akompaniamencie Lecha Nawrockiego.

Jacek Woroch – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Masłowie wraz z Nikodemem Zyffertem zadbali o efekty specjalne, uwieczniając jednocześnie przedstawienie w postaci nagrania. Odpowiednim oświetleniem i nagłośnieniem zajął się kierownik MGOSiR – Witold Opielewicz.

Dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Dolsk – Daria Rosiak, w podziękowaniu za zaangażowanie i przygotowanie przedsięwzięcia, wręczyła wszystkim słodkie upominki.

Połączenie utworów literackich i muzycznych, dopełnione niezwykłą scenerią dolskiego jeziora, pozwoliło stworzyć niezwykłe i wyjątkowe wydarzenie o charakterze kulturalno-integracyjnym.

Plenerowa edycja „Narodowego Czytania” okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, czego najlepszym potwierdzeniem są pozytywne opinie kierowane do organizatorów przedsięwzięcia oraz rozmowy i dyskusje prowadzone przez uczestników spotkania po zakończeniu przedstawienia.

Kolejna edycja „Narodowego Czytania” za rok. Ciekawe czym organizatorzy zaskoczą lokalną społeczność.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...