31 C
Śrem
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaKulturaKoncert Superhive i Anamor zakończył cykl Muza w Muzeum. Co czeka nas...
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Koncert Superhive i Anamor zakończył cykl Muza w Muzeum. Co czeka nas w sierpniu?

Piątkowy koncert dwóch grup: Superhive i Anamor zakończył tegoroczny cykl koncertów – Muza w Muzeum. Ale nie oznacza to, że na sierpień nie zaplanowano żadnych wydarzeń. Wręcz przeciwnie! Oto aktualny rozkład jazdy w Muzeum Śremskim.

W piątek, 29 lipca odbył się ostatni koncert z cyklu Muza w Muzeum. Jako pierwszy na scenie pojawił się poznański zespół Superhive, w którym na gitarze gra Kacper Karman. Zespół zaserwował sporą dawkę rocka z pogranicza alternatywy i indie.

Z kolei drugi zespół – Anamor przyjechał do Śremu aż z Płocka. Grupę wyróżnia subtelny, lecz zarazem wyrazisty głos Marty Głowackiej-Szmyd. Na uwagę zasługują również dobre gitarowe solówki Marka Misiaka. Oba występy zyskały uznanie publiczności.

Sierpień w Muzeum

Druga połowa wakacji w Muzeum będzie znacznie spokojniejsza, ale nie oznacza to wcale, że nie warto tam zajrzeć. Wręcz przeciwnie! Już w niedzielę, 14 sierpnia odbędą się trzy wydarzenia – dwie wystawy i koncert.

Kulturalną niedzielę w muzeum zainauguruje wernisaż wystawy pn. „Rytmy Światów”. Swoje prace przedstawi Antoni Rut – polski artysta fotografik, mistrz rzemiosła artystycznego, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a także członek Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP, Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków i EkoArt-u.

Artysta specjalizuje się w fotografii krajobrazu oraz w tzw. czystej fotografii. A. Rut prowadzi w Poznaniu własną galerię fotografii „Fotoplastykon”. Natomiast w Śremie zaprezentuje prace, które w wyjątkowy sposób oddają piękno przyrody.

Drugi wernisaż, który zaplanowano na niedzielę, 14 sierpnia dotyczy wystawy pn. „Dotyk Materii”, na którą składają się prace Aleksandry Zuba-Benn. Artystka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1986 r. zdobyła dyplom z Gobelinu w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz. Zajmuje się malarstwem i tkaniną unikatową, a także bierze udział w plenerach i seminariach z zakresu sztuki.

„Dotyk materii” to wystawa prezentująca malarstwo i obiekty z papieru, których motywem przewodnim są materie wywiedzione z natury, gdzie występując w wielorakich konfiguracjach wchodzą we wzajemne interakcje. To one, podlegając twórczej transpozycji stają się nośnikiem idei i sensów wykraczających poza czysto wizualne aspekty. Papier zajmuje ważne miejsce w mojej twórczości, anektując z czasem coraz większą przestrzeń myśli i wyobrażeń urealnianych w powstających pracach. Moja fascynacja tym tworzywem rodzi się z szacunku dla jego prostoty, „nadzwyczajnej” zwyczajności, urody samej w sobie. Z natury przynależne mu właściwości czynią zeń plastyczny materiał poddający się formowaniu, preparowaniu, przetwarzaniu, nieustannie zachwyca mnie jego materia, pozornie krucha i delikatna, a zarazem niezwykle silna. Jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy dostrzec jego potencjał i dać się uwieźć jego urokowi – zapewnia artystka

Dopełnieniem kulturalnej niedzieli w Muzeum będzie koncert pn. „Z harmonią na dziedzińcu”. Początek całego wydarzenia zaplanowano na godzinę 16.00. Wstęp wolny!

Koncert Muzyki Improwizowanej

Z kolei w sobotę, 20 sierpnia w  amfiteatrze Muzeum Śremskim odbędzie się Koncert Muzyki Improwizowanej. Tego dnia zagrają: Szplinmusik (Śrem) oraz Ams Clique (Poznań).

– Szplinmusik to pochodzący ze Śremu zespół oscylujący w muzyce improwizowanej i jazzowej. Uwielbiają grać w miejscach nieoczywistych, aczkolwiek scena pośród drzew, w muzealnym amfiteatrze nie jest im zupełnie obca. Zespół zagra w składzie: Artur Czajka – perkusja, Tomasz Mazurczak – kontrabas, Marek Nowak – saksofony i inne takie – zaprasza Grzegorz Pawlak.

Z kolei Ams Clique to poznańskie trio, które powstało w marcu 2019 roku. Zespół oscyluje pomiędzy takimi gatunkami jak: soft fusion, art rock, funk i jazz. Fuzja gatunków i stylów jest wypadkową inspiracji wnoszonych przez wszystkich członków zespołu. Ich występy charakteryzuje mieszanka gotowych kompozycji oraz czystych improwizacji.

Skład ma na swoim koncie wiele koncertów, kilka singli i jest w trakcie kończenia pierwszej autorskiej płyty. Młodzi muzycy podjęli się również stworzenia aranżacji i akompaniowania w spektaklu muzycznym z piosenkami Agnieszki Osieckiej pt. „Rapete Papete Pstryk” (Teatr Nowy w Poznaniu, reż. Artur Romański) oraz skomponowania i wykonania ścieżki dźwiękowej do francuskiego filmu niemego pt. „Ménilmontant” (reż. Dimitri Kirsanoff).

Skład:

  • Michał Obrębski – perkusja, gitara,
  • Adam Koterski – gitara basowa, kontrabas,
  • Stanisław Pawlak – instrumenty klawiszowe.

Początek wydarzenia o godzinie 19.30. Wstęp wolny!

Manolofest

Natomiast w niedzielę, 21 sierpnia nastąpi już trzecia odsłona Manolofest. – Tym razem scena widowiskowej należeć będzie do nowych twarzy, które z całą pewnością zaskoczą słuchaczy swoimi możliwościami. Z ogrodu przeniesiemy się do sali widowiskowej, która stwarza nowe możliwości – będzie świeżo, odważnie i różnorodnie. Co mają do wyśpiewania młodzi artyści? Wpadaj do Muzeum Śremskiego i przekonaj się sam – zachęca Grzegorz Pawlak. Początek koncertu o godzinie 19.00.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe