31 C
Śrem
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremLetnia Akademia A-TO-MY z aptekarzami
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Letnia Akademia A-TO-MY z aptekarzami

Kolejne spotkanie Letniej Akademii A-TO-MY w Wyrzece za nami. Tym razem dzieci uczestniczące w zajęciach mogły spotkać się z aptekarzami: Piotrem Chichełem oraz studentem ostatniego roku farmakologii, Jakubem Brzozowskim.

Zaproszeni goście opowiedzieli o pracy i wykształceniu aptekarza Ignacego Łukasiewicza oraz pracy i wykształceniu dzisiejszego farmaceuty.

Mimo upływu ponad 150 lat od nauki i pracy Łukasiewicza we lwowskiej aptece, dzisiejsi farmaceuci nadal uczą się wnikliwie języka łacińskiego i obowiązkowo zaliczają farmakognozję, czyli naukę o substancjach pochodzenia naturalnego.

Farmaceuci przedstawili dzieciom palety ziół i suszy owocowych, które po dziś dzień wykorzystywane są w farmacji, do produkcji różnych leków. Pokazali dzieciom narzędzia pracy z dawnych aptek oraz te współczesne.

Pod nadzorem zawodowców akademicy przygotowali m.in. w moździerzach maść na bazie euceryny bezwonnej oraz eksperymentowali z wodą wapienną i opłatkiem aptecznym.

– Wszyscy poczuli się trochę aptekarzami – mówi Maria Biernat, pracownik filii bibliotecznej w Wyrzece i główny organizator Letniej Akademii.

Na zakończenie spotkania Piotr Chicheł obdarował uczestników bardzo użytecznymi niespodziankami oraz ufundował i przekazał 6 cennych nagród książkowych dla najaktywniejszych osób.

Cykl spotkań Letniej Akademii Pana Ignacego A-TO-MY odbywa się pod patronatem Tygodnia Ziemi Śremskiej. Letnia Akademia Pana Ignacego A-TO-MY jest możliwa do zrealizowania dzięki pozyskaniu 10,5 tys. zł grantu finansowego z programu Rozgrzewamy Polskie Serca organizowanego przez Fundację PGNiG. Projekt śremskiej biblioteki jest jednym z czterech, jakie w naszym województwie załapały się na grant finansowy.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe