31 C
Śrem
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaMateriał partneraJak urządzić ogród w 2022 roku? Podpowiadamy!
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Jak urządzić ogród w 2022 roku? Podpowiadamy!

Aranżacja ogrodu w 2022 może okazać się karkołomnym wyzwaniem! Mnogość stylizacji, krótkotrwałych trendów oraz szeroka oferta roślin dostępnych w centrach ogrodniczych, nie ułatwia podjęcia decyzji.

Skutkuje to często brakiem jednorodnej wizji, a perfekcyjnie zaaranżowany ogród powinien być przede wszystkim spójny.

Pnącza – nieprzemijający trend ogrodowy

Trendy ogrodowych aranżacji przemijają niczym pory roku, mimo to możemy wyróżnić te której powracają częściej i mają praktyczne zastosowanie. Pnącza definitywnie są ogrodowym hitem niemal w każdym sezonie, dzięki ich praktycznemu zastosowaniu. Pozwalają one nam na ukrycie nieestetycznych, lecz koniecznych elementów ogrodu, oddzielenie rekreacyjnej części od gospodarczej. Szybki wzrost pozwala na stworzenie zacienionego bezwietrznego zacisza w ciągu jednego bądź dwóch sezonów. Altany i tarasy obrośnięte pięknym czerwonym winobluszczem lub kwitnącym powojnikiem emanują tajemniczą i relaksującą aurą. Pnącza wymagają podpory w postaci kratek lub sznurków. Formowanie oraz nakierowywanie roślin w pożądanym przez nas kierunku niejednokrotnie wymaga pracy na wysokości, dlatego niezbędnym elementem poprzedzającym zakup pnączy jest inwestycja w stabilną drabinę. Szeroki wyborem takich, które sprawdzą się w każdym ogrodzie dysponuje Alve.pl. Szczególnie warte polecenia są drabiny dwustronne, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo pracy: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/oferta/drabiny-aluminiowe/drabiny-dwustronne,257. Po wyborze odpowiedniej drabiny, możemy zastanowić się nad zakupem odpowiednich pnączy.

Bluszcz idealnym pnączem ogrodowym

Wybór gatunku pnącza zależny jest od stopnia nasłonecznienia stanowiska w którym planujemy je zasadzić. Na stanowiskach bezwietrznych i słonecznych znakomicie sprawdzi się kwiecisty wiciokrzew lub glicynia. Miejsca zacienione są perfekcyjne dla wszelkiego rodzaju bluszczy. Najpopularniejszy jest bluszcz pospolity występujący w odmianach zielonolistnych: ‘Białystok’, ‘Thornadale’, ‘Dentata’, ‘Woerner’ i wersji o białozielonym zabarwieniu blaszki liściowej ‘Dentata variegata’. Jeżeli zielony kolor liści wydaje się nam zbyt monotonny, ciekawą alternatywę stanowią winobluszcze o intensywnie czerwonych zabarwieniu, takie jak winobluszcz pięciolistkowy ‚Murorum’. Bluszcze i winobluszcze są wieloletnim roślinami, wymagają mało uwagi i charakteryzują się szybkim wzrostem. Dlatego też doskonałym wyborem dla tych, którzy nie chcą poświęcać pnączu dużo czasu i co roku zastanawiać się nad wyborem ogrodowej aranżacji.

Jakie jeszcze są gatunki pnączy do ogrodu

Mniej popularnym wyborem jest kokornak wielkolistny będący idealną alternatywy dla bluszczy jego duże liście również szybko pokryją naszą altanę, taras, bądź ogrodzenie. Bardziej zaangażowanych w ogrodowe projekty mogą zainteresować przepięknie kwitnące powojniki, których rozliczne odmiany powinny zaspokoić nawet najbardziej wymagających ogrodowych projektantów. Alternatywą dla cierpliwych ogrodników są przepiękne róże, wymagające więcej pielęgnacji i rosnące znacznie wolniej od uprzednio zaproponowanych roślin. Z kolei zasadzenie winorośli zapewni nam cień i przepyszne owoce późnym latem. Wybór pnączy dobrych do okrycia ogrodu jest bardzo bogaty. Przy podejmowaniu decyzji warto pamiętać, że rośliny te zostaną z nami na lata.

A to ciekawe