15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościBurmistrz Śremu z wotum zaufania
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Burmistrz Śremu z wotum zaufania

W czwartek, 23 czerwca w sali sesyjnej śremskiego ratusza odbyła się XXXVI sesja rady miejskiej. Najważniejszym tematem spotkania była debata nad raportem o stanie gminy Śrem, a co za tym idzie głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla burmistrza oraz udzielenie absolutorium. Jak głosowali radni?

Debata nad raportem o stanie gminy rozpoczęła czwartkową sesję rady miejskiej. Burmistrz w kilku zdaniach omówił sytuację finansową gminy. Z raportu wynika, że w 2021 roku dochody gminy Śrem wyniosły 259 092 933,57 zł, wydatki – 248 331 831,45 zł. Natomiast wysokość wydatków majątkowych wyniosła 35 666 953, 55 zł.

– Pragnę podkreślić, że dochody przewyższyły wydatki. Zarządzanie finansami gminy jest coraz trudniejsze, a miniony rok nie należał do łatwych -zaznaczył Adam Lewandowski.

Burmistrz wspomniał kilka najważniejszych inwestycji, które były realizowane w 2021 roku. Były to między innymi: rozbudowa cmentarza komunalnego, remontu mostu i budowa kładki pieszo-rowerowej czy modernizacja stadionu.

Podczas debaty głos zabrał radny Tomasz Wojna, który przedstawił oświadczenie klubu radnych PiS. – Jedność i współpraca w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń są niezwykle istotne. Doceniamy działania burmistrza i wszystkich gminnych instytucji w tym trudnym czasie. Pozytywnie oceniamy współpracę samorządu ze stroną rządową. Dzięki naszym staraniom i zaangażowaniu posła Zbigniewa Dolaty udało się pozyskać dla powiatu śremskiego 47 mln zł, z czego dla naszej gminy prawie 11 mln. Kierując się dobrem mieszkańców w dalszym ciągu będziemy podejmować intensywne działania w pozyskiwaniu kolejnych środków na poprawę życia w naszej gminie. Zachęcamy do odważniejszej współpracy i dalszego działania ponad politycznymi podziałami. Klub radnych PiS zagłosuje za udzieleniem wotum zaufania – podkreślał w imieniu klubu Tomasz Wojna.

W debacie głos zabrał także radny Grzegorz Wiśniewski, który zwrócił uwagę na trzy aspekty. – W raporcie zabrakło mi informacji dotyczącej szukania oszczędności. Moim zdaniem trzeba także usprawnić komunikację m.in. dotyczy to skrzyżowania ulicy Sikorskiego z Aleją Solidarności. Uważam także, że gmina powinna stawiać na odnawialne źródła energii i rozważyć montowanie instalacji fotowoltaicznej na jednostkach budżetowych np. w szkołach – sugerował G. Wiśniewski.

Po debacie, radni udzielili burmistrzowi wotum zaufania. Swój sprzeciw wyrazili radni: Marek Basaj, Piotr Mulkowski, Grzegorz Wiśniewski i Cezary Strzelec. Wstrzymali się: Tomasz Jakuszek i Rafał Wachowiak.

Po głosowaniu nad wotum zaufania przyszedł czas na udzielenie absolutorium dla burmistrza za wykonanie budżetu w 2021 roku. Tu również nie było niespodzianek. Radni w większości byli za (16 głosów).

– Za wszystkie uwagi serdecznie dziękuję, a wszystkim, którzy głosowali za – nisko się kłaniam – podziękował A. Lewandowski.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe