15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościNa sygnaleStrażackie manewry w PGO S.A. Odlewnia Żeliwa Oddział w Śremie
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Strażackie manewry w PGO S.A. Odlewnia Żeliwa Oddział w Śremie

Aż 14 strażackich zastępów zjawiło się na niezapowiedzianych ćwiczeniach na terenie obiektu PGO S.A. Odlewnia Żeliwa Oddział w Śremie. W ocenie samych strażaków, ćwiczenia przebiegły sprawnie.

21 czerwca po godzinie 16 straż pożarna otrzymała informację o pożarze na terenie jednego z wydziałów w PGO S.A. Odlewnia Żeliwa Oddział w Śremie. Zgłaszający poinformował, że personel kierowniczy zarządził ewakuację pracowników.

Na miejsce ruszyły zastępy z JRG Śrem oraz jednostki KSRG z terenu powiatu śremskiego. Nie zabrakło strażaków z żadnej z gmin naszego powiatu. W sumie na wezwanie odpowiedziało 14 zastępów w tym 10 z ochotniczych straży pożarnych.

Ochotnicy nie wiedzieli, że to są ćwiczenia. Jechali na miejsce, tak jak każdorazowo udają się do realnego zagrożenia: na sygnałach świetlnych i dźwiękowych.

Dopiero na miejscu dowiedzieli się, że to są ćwiczenia i na czym one polegają. A polegały na zlokalizowaniu źródła pożaru na wydziale odlewni ręcznej oraz odszukiwaniu brakujących osób, które nie zdążyły się w porę ewakuować. Dodatkowo jedna z nich, obcokrajowiec pracujący w zakładzie, zgubił się i trzeba było go odnaleźć.

W ocenie strażaków cała akcja, począwszy od alarmowania, przez ewakuację pracowników aż po ugaszenie symulowanego pożaru i odszukanie poszkodowanych brakujących osób przebiegła sprawnie i prawidłowo.

Dodatkowo ochotnicy mieli jedną z niewielu okazji zapoznać się z układem hal i pomieszczeń śremskiej odlewni. Dzięki przychylności PGO S.A. Odlewnia Żeliwa Oddział w Śremie udało się takie ćwiczenia przeprowadzić z korzyścią dla wszystkich. Bo w końcu od znajomości topografii zakładu przez strażaków, może w przypadku prawdziwego zdarzenia, zależeć czyjeś życie lub zdrowie.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe