17.9 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚrem pozyskał nowe miasto partnerskie
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Śrem pozyskał nowe miasto partnerskie

Śremski ratusz poinformował o nawiązaniu współpracy z nowym miastem partnerskim. Jest nim niewielka francuska miejscowość – Maffliers, położona w regionie Île-de-France, w pobliżu Paryża.

Po raz pierwszy temat nawiązania współpracy z francuskim Maffliers pojawił się w 2019 roku. Natomiast w lutym 2020 roku na zaproszenie burmistrza Śremu do miasta przyjechała delegacja z Francji. Było to pierwsze spotkanie, które miało na celu zapoznanie się gości ze śremską gospodarką, zasadami spółek prawa handlowego oraz lokalną kulturą i sportem. W tamtym czasie został także podpisany list intencyjny o współpracy między miastami, który stanowił rozpoczęcie negocjacji prowadzących do zawarcia porozumienia o współpracy.

W maju 2020 roku uchwała w sprawie porozumienia o współpracy gminy Śrem i miasta Maffliers trafiła pod obrady rady miejskiej. Wówczas głos w tej sprawie zajął radny Rafał Wachowiak, który podważał korzyści płynące z takowej współpracy.

Maffliers to małe miasteczko, na poziomie Dolska. Uważam, że ta współpraca będzie z korzyścią tylko dla strony francuskiej. Poszukajmy miasta, z którego będziemy mogli czerpać gospodarczo czy kulturalnie – sugerował R. Wachowiak

Z tymi sugestiami nie zgodził się burmistrz, który podkreślał, że Maffliers to nie jest daleka prowincja, lecz atrakcyjna miejscowość, która znajduje się w pobliżu Paryża. – Skorzystają na tym biorący udział w wymianach uczniowie czy emeryci. Tam także mieszkają migranci ze Śremu – przekonywał włodarz. Skutecznie, bowiem propozycja współpracy spotkała się z poparciem większości radnych.

W dniach 3-6 czerwca br. burmistrz Śremu wraz z przedstawicielami rady miejskiej na zaproszenie burmistrza Maffliers odwiedzili miasteczko. Z informacji przekazanych przez urzędników wynika, że celem wizyty było oficjalne podpisanie przez włodarzy miast porozumienia o współpracy między gminą Śrem a miastem Maffliers.

Umowa ma obejmować:

  • współpracę samorządów lokalnych,
  • współpracę na płaszczyźnie życia społecznego i kulturowego poprzez synergię interesów oraz działań związków i stowarzyszeń,
  • wspólny rozwój ekonomiczny,
  • podtrzymanie czynności społecznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania,
  • promowanie gminy poza granicami państwa,
  • pozyskiwanie subwencji międzynarodowych,
  • organizację wspólnych wydarzeń, w szczególności wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Maffliers liczy około 1200 mieszkańców. Położone jest w regionie Île-de-France i oddalone jest od Paryża o około 50 kilometrów. Francuskie miasto będzie dla gminy Śrem czwartym miastem partnerskim. Przypomnijmy, że Śrem współpracuje już z niemieckim Bergen, czeskim Rožnov pod Radhoštěm oraz Świdnikiem. W 2020 roku miasto rozwiązało współpracę z tureckim Aksu.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe