3.5 C
Śrem
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościMieszkańcy bloków przy Wojska Polskiego będą testować nowe pojemniki na odpady

Mieszkańcy bloków przy Wojska Polskiego będą testować nowe pojemniki na odpady

Śremski ratusz, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przymierza się do wprowadzenia innowacyjnego rozwiązania w segregacji odpadów. Wzorem innych samorządów planuje ustawić pojemniki, które będą otwierane za pomocą indywidualnych kodów QR, przypisanych do każdego gospodarstwa domowego. Jako pierwsi, nowy system przetestują mieszkańcy bloków przy ul. Wojska Polskiego.

O tym rozwiązaniu pisaliśmy już wielokrotnie. System inteligentnych pojemników na odpady z powodzeniem funkcjonuje już m.in. w Ciechanowie. O wprowadzenie podobnego systemu w gminie Śrem apelował radny miejski Piotr Mulkowski.

Na czym polega innowacyjność?

Na wstępie przypomnijmy, że mieszkańcy gminy Śrem płacą dwie stawki za odbiór odpadów. Kwotą 31 zł są obciążone osoby mieszkające w zabudowie wielolokalowej, czyli w blokach. Natomiast 26 zł/osobę płacą pozostali. Skąd ta różnica? Otóż z informacji przekazanych przez urząd miejski wynika, że w 2021 roku na 19 kontroli strumienia odpadów komunalnych z gminy Śrem, aż 14 wykrytych nieprawidłowości dotyczyło odpadów przekazywanych właśnie ze śremskich bloków. W rozliczeniu zatem zastosowano zasadę zbiorowej odpowiedzialności. Nie wszyscy uważają, że takie rozwiązanie jest uczciwe. Stąd też propozycja radnego Mulkowskiego, by wprowadzić system znakowania worków z odpadami. Mają do tego służyć indywidualne dla każdego gospodarstwa kody QR.

Pomysł ten podchwycili urzędnicy śremskiego ratusza, którzy wybrali się na spotkanie z firmą zajmującą się produkcją systemów pozwalających na identyfikację wytwórcy odpadów w zabudowie wielolokalowej. Efektem tych rozmów jest właśnie ogłoszony przetarg na dostawę i uruchomienie kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Pilotażowy system mają przetestować mieszkańcy bloków przy ul. Wojska Polskiego 14, 16 i 18.

W obrębie wspomnianych nieruchomości powstanie system, który składać się będzie z metalowych modułów, w których mają być umieszczone standaryzowane, plastikowe pojemniki na odpady o pojemności 1100 litrów. Co ważne, ich zadaniem będzie uniemożliwienie dostępu osób nieuprawnionych. Ma to przyczynić się do wyeliminowania problemu podrzucania śmieci. Do odpadów nie będą miały dostępu również zwierzęta.

– Wprowadzenie systemu pozwoli na likwidację anonimowości i zbiorowej odpowiedzialności w zabudowie wielorodzinnej. Elektroniczne moduły, składające się z pojemników 1100 litrów na odpady poszczególnych frakcji wyposażone będą w elektronikę dostępową, pomiarową i kamery monitoringu CCTV – wyjaśniają urzędnicy.

Jak to ma działać w praktyce?

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!


 

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...