31 C
Śrem
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościGmina Dolsk pozyskała 8 milionów. Jaką inwestycję uratują?
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Gmina Dolsk pozyskała 8 milionów. Jaką inwestycję uratują?

Ponad 8 milionów złotych to kwota dotacji, jaką otrzymała gmina Dolsk w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Środki zostaną przeznaczone na realizację zadania „Rozbudowa budynku szkoły podstawowej [w Masłowie] o salę gimnastyczną wraz z częścią lekcyjno-szatniową, instalacją gazu i infrastrukturą towarzyszącą”.

Gmina Dolsk jest jednym z 2 845 samorządów, które otrzymały wsparcie finansowe w drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Wyniki ogłoszone zostały 30 maja. W gminie Dolsk pozyskane środki zostaną przeznaczone na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Masłowie. Na chwilę obecną jest to największa dotacja, jaką udało się pozyskać dolskim samorządowcom.

Pozyskana dotacja, jak czytamy na stronie internetowej gminy Dolsk, „stanowi uwieńczenie dwuletnich starań i pracy urzędników oraz członków Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Miasta i Gminy Dolsk.” Trzeba jednak zauważyć, że działania zmierzające do realizacji przedsięwzięcia były podejmowane znacznie wcześniej. Nie obyło się bez zmian projektowych i kompromisów.

Sala gimnastyczna – must have każdej szkoły

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie zajęć wychowania fizycznego bez sali gimnastycznej. Niestety, uczniowie Szkoły Podstawowej w Masłowie wciąż czekają na budowę sportowych pomieszczeń. Zielonym światłem okazał się Program Inwestycji Strategicznych, dzięki któremu gmina pozyskała 8 mln złotych na realizację planowanego przedsięwzięcia. Jest to 85 proc. wartości zadania.

Pierwsze sygnały dotyczące konieczności wybudowania sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Masłowie pojawiły się w roku 2015, a ich inicjatorami byli min. ówczesna radna – Aneta Niewrzendowska oraz sołtys Masłowa – Marek Jurga. Wnioski, w sposób ustny i pisemny, były powielane w kolejnych latach.

W roku 2017 ówczesny burmistrz miasta i gminy Dolsk – Henryk Litka zlecił przygotowanie koncepcji budowy sali gimnastycznej o wymiarach 30×15,5 metra wraz z kotłownią gazową.

Kość niezgody

Temat budowy sali gimnastycznej w Masłowie – niczym bumerang – wrócił w roku 2019 i stał się przysłowiową kością niezgody pomiędzy częścią radnych i rodzicami dzieci uczęszczającymi do szkoły w Masłowie a burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbarą Wierzbińską. Powodem było zmniejszenie wymiarów planowanej sali gimnastycznej do 24×12 metra. Z informacji przekazanych przez sekretarz gminy – Mirellę Godawa, podczas posiedzenia komisji oświaty, kultury, sportu, pomocy społecznej i bezpieczeństwa, w dniu 19 czerwca 2019 roku, decyzję w tej sprawie podjęła burmistrz Barbara Wierzbińska po spotkaniu z mieszkańcami Masłowa oraz dyrekcją szkoły. Propozycja została zanegowana przez część radnych, którzy – podobnie, jak rodzice uczniów – stwierdzili, że sala gimnastyczna ma służyć przez lata. Podobne zdanie wyrazili przedstawiciele rady rodziców, podkreślając, że z sali będą korzystały kolejne pokolenia.

Oprócz sali gimnastycznej projekt uwzględniał budowę czterech sal lekcyjnych, sanitariatów oraz szatni. Do tego zadania nie było żadnych zastrzeżeń.

Pomimo czerwcowej dyskusji, we 30 września 2019 roku burmistrz Barbara Wierzbińska podpisała umowę z biurem projektowym na wykonanie projektu sali o wymiarach 24×12 metra.

Temat ponownie został podjęty 18 listopada 2019 roku, podczas zebrania sołtysów, radnych oraz rady rodziców działającej przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie. Większość uczestników spotkania opowiedziała się wówczas za budową dużej sali gimnastycznej.

Kompromis

Ostateczna decyzja w sprawie budowy sali gimnastycznej w szkole w Masłowie 27 listopada 2019 roku, podczas wspólnego posiedzenia komisji budżetu i spraw gospodarczych, komisji rolnictwa i ochrony środowiska oraz komisji oświaty, kultury, sportu, pomocy społecznej i bezpieczeństwa. Dyskusja zakończyła się kompromisem. Ustalono wówczas, że sala gimnastyczna w Masłowie będzie miała wymiary 26×15 metrów, poza tym wybudowane zostaną cztery duże sale lekcyjne, szatnie i sanitariaty.

Pojawiła się także deklaracja ze strony samorządowców o próbie pozyskania środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięcia.

Starania o dotację

W połowie roku 2020 gmina uzyskała niezbędne pozwolenia na realizację inwestycji „Rozbudowa budynku szkoły podstawowej o salę gimnastyczną wraz z częścią lekcyjno-szatniową, instalacją gazu i infrastrukturą towarzyszącą”.

Pierwszy wniosek o dofinansowanie zadania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych złożono w roku 2021. Niestety, wniosek nie uzyskał akceptacji. Zdecydowanie szczęśliwszy okazał się rok 2022 – gmina uzyskała rządowe wsparcie, a tym samym szansę na budowę długo wyczekiwanej sali gimnastycznej.

Zakładana wartość inwestycji wynosi 9 500 000,00 zł, z czego 8 075 000,00 zł stanowi rządowe dofinansowanie. Samorządowcy będą musieli wygospodarować w budżecie gminy 1 425 000,00 zł, by móc zrealizować inwestycję.

W ramach przedsięwzięcia w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie zostanie wybudowany dwukondygnacyjny budynek o powierzchni zabudowy 772,09 m kw., w którym powstaną cztery sale lekcyjne, wielofunkcyjna sala sportowa z boiskiem do koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki oraz tenisa ziemnego, szatnie, magazyn sprzętu sportowego, pomieszczenie trenera, sanitariaty, łazienka wraz z szatnią przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowy budynek zostanie połączony z istniejącą szkołą tzw. łącznikiem, w którym znajdować się będą pomieszczenia gospodarcze oraz kotłownia gazowa.

Inwestycja obejmuje ponadto wykonanie pełnej instalacji gazowej i grzewczej, instalacji wodociągowej wraz z armaturą łazienkową, instalacji elektrycznej, kanalizacji sanitarnej, stolarki okiennej i drzwiowej oraz utwardzenie powierzchni przy obiekcie.

 

A to ciekawe