31 C
Śrem
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościSukces kobiecy dawniej i dziś – dwa wartościowe spotkania
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Sukces kobiecy dawniej i dziś – dwa wartościowe spotkania

W miniony weekend odbyła się inauguracja tegorocznej odsłony cyklu „Sukces kobiecy dawniej i dziś”, którą z powodzeniem od kilku lat realizuje Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości. W sobotę i niedzielę uczestniczyliśmy w dwóch diametralnie różnych warsztatach. Każdy inspirowany był niezwykle cenną rolą kobiet w pracy organicznej.

Tegoroczną edycję rozpoczęło spotkanie, które odbyło się w niezwykle malowniczej scenerii Jaszkowa i gościnnych progach państwa Czupałów. Wydarzenie rozpoczął wykład o wyborach życiowych kobiet wiejskich w XIX/XX w. O sukcesie kobiety wiejskiej w zakresie statusu społecznego, rozwoju duchowego i edukacyjnego na przykładzie nowicjatu założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego opowiadał Sławomir Bajew – dziennikarz Radia Poznań, który od kilku lat jest mieszkańcem Jaszkowa.

Pan Sławomir przypomniał dokonania bł. Edmunda Bojanowskiego w zakresie tworzenia pierwszych ochronek dla dzieci, a konkretnie dla sierot, ofiar epidemii cholery. Następnie zaprosił uczestników do zwiedzenia kościoła oraz małego domu tuż za kaplicą, który dziś pełni rolę izby pamięci bł. Edmunda Bojanowskiego, a dawnej pełnił funkcję wiejskiej ochronki.

Fot. D. Górna

Tego samego dnia organizatorzy zaprosili uczestników na warsztat edukacyjny pt.: „Drogi życiowe współczesnych kobiet” traktujący o współczesnym wychowaniu dzieci i młodzieży w kontekście pojawiających się nowych wyzwań cywilizacyjnych.

Zwieńczeniem pierwszego dnia była wspólna wyprawa na łąkę w Jaszkowie, w poszukiwaniu podstawowych ziół. Był to element zachęcający do śledzenia trendów prozdrowotnych i poznawania metod wykorzystywania ziół w codziennym życiu. O tym jak prawidłowo zbierać, suszyć i przechowywać zioła mówiła sama gospodyni – Renata Czupała. Tłumaczyła także podstawowe sposoby przyrządzania domowych sałatek, naparów i kosmetyków, a także podpowiadała jak włączać zioła do diety, zakładać ogródki zielne na balkonach, tarasach i w ogrodach.

Spódnice Wolności

Natomiast drugie ze spotkań cyklu „Sukces kobiecy dawniej i dziś” odbyło się w niedzielę w Śremskim Ośrodku Kultury. Warsztaty zatytułowano „Od gospodarności do wolności”, a poprowadziły je trzy niezwykle kreatywne kobiety:

  • Katarzyna Wala – animatorka kultury, propagatorka herstorii, tropicielka zapomnianych tradycji, założycielka Bloomerki – grupy rekonstrukcji herstorycznej,
  • Julia Kromolnicka – projektanta mody zrównoważonej i propagatorka technik naturalnego barwienia. Założycielka pracowni Tkanki Twórcze,
  • Krystyna Lipka – Czajkowska- artystka, która lubi eksperymentować z tkaniną. Autorka projektów Baby, Podomki. Wyróżniona na III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu w 2021 roku.
Fot. D. Górna

Uczestniczki niedzielnych warsztatów zostały zachęcone do tego, by wspólnie uszyć Spódnice Wolności, a na tkaninę przenieść własną opowieść. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego rysu historycznego wspominającego holenderską feministkę Mies Boissevain-van Lennep, która zainicjowała projekt Spódnice Wyzwolenia. Czym zatem one są? – Opowieścią o kobiecie. Jej przeszłości, doświadczeniach życiowych i wspólnych przeżyciach – wspominały prowadzące.

Uczestniczki niedzielnego spotkania w ŚOK miały okazję stworzyć własną koncepcję spódnicy, poznać technikalia oraz metody naszywania i łączenia skrawków materiału.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe