15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualności50 lat Przedszkola Słoneczna Gromada w Śremie
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

50 lat Przedszkola Słoneczna Gromada w Śremie

25 maja w sali Muzeum Śremskiego odbyły się oficjalne uroczystości związane z nieprzerwanym istnieniem przez 50 lat Przedszkola Słoneczne Gromada.

2022 rok jest wyjątkowym rokiem dla Przedszkola nr 2 Słoneczna Gromada w Śremie. To bowiem rok, w którym placówka kształcąca najmłodszych śremian obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Z tej okazji w środowe przedpołudnie w sali Muzeum Śremskiego odbyła się uroczystość uświetniająca tegoroczne obchody.

Przedszkole, które wypuściło już ponad 3 tysiące wychowanków, powstawało w czynie społecznym przy niebywałym wkładzie lokalnych przedsiębiorstw oraz prywatnych osób, a także jednostki wojskowej. Żołnierze tej formacji pomagali w stawianiu murów, które po dziś dzień służą przedszkolakom śremskiej społeczności.

Dzisiejsze spotkanie było także formą podziękowania tym osobom, za okazane wówczas wsparcie i pomoc. Pomoc, która pozwoliła ustanowić fundamenty pod świetnie prosperujące od dekad przedszkole.

To właśnie dla tych osób w środowe przedpołudnie wystąpiły przedszkolaki. W swoim pierwszym występie grupa przedszkolna zaprezentowała Poloneza.


Od 1991 roku dyrektorem przedszkola jest Elżbieta Kubera, objęła ona stanowisko po Walentynie Tomaszewskiej, która również obecna była na dzisiejszej uroczystości i której również podziękowano na trud i wysiłek włożony w wychowanie najmłodszych śremian.

Od grudnia 1973 roku dzieci z przedszkola przyznają specjalną odznakę „Przyjaciel Przedszkola”. Pierwszą laureatką tej odznaki była nieżyjąca już Wanda Chotomska. To ona dokonała odsłonięcia stylizowanego godła przedszkola – charakterystycznego słoneczka. Chotomska z tej okazji nawet napisała krótki wiersz:

Uśmiecham się do was
jestem bardzo rada
a że istnieje w Śremie
Słoneczna Gromada.
Za miłą gościnę
niski ukłon składam i wołam
niech żyje
Słoneczna Gromada!

Z kolei słowa przedszkolnego hymnu, który również wybrzmiał w muzealnej sali, napisał Marian Zieliński, był dyrygent Śremskiej Orkiestry Dętej. Było to w 1991 roku.

Nasze przedszkole przez 50 lat wytworzyło bogatą tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyło kilka pokoleń ludzi: nauczycieli, pracowników, wychowanków i ich rodziców. Czas jubileuszu nie kończy naszej historii. Mamy sprecyzowany plany na przyszłość. Przede wszystkim zależy nam na dobru każdego dziecka, aby każdy czuł się z nami, jak we własnym rodzinnym domu – mówi Elżbieta Kubera obecna i wieloletnie dyrektor Słonecznej Gromady.

Środowe spotkanie było okazją do wspomnień w dawno niewidzianym gronie byłych wychowanków, a dziś już dorosłych osób, które mają swoje dzieci – także i te uczęszczające dziś do tegoż przedszkola. W korytarzu natomiast można było poczuć się jak w wehikuł czasu. Przedszkole bowiem wystawiło swoje roczniki, na których skrupulatnie spisywano ważne i przełomowe wydarzenia z historii placówki.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe