17.9 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościPrzebudowa Kościuszki i Wyszyńskiego pochłonie znacznie więcej pieniędzy niż planowano
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Przebudowa Kościuszki i Wyszyńskiego pochłonie znacznie więcej pieniędzy niż planowano

W piątek, 13 maja została otwarta oferta przetargowa dotycząca przebudowy ciągu komunikacyjnego starego miasta - ul. Kościuszki i ul. Wyszyńskiego. Okazuje się, że do przetargu przystąpił tylko jeden wykonawca. Kwota, którą zaproponował znacznie przewyższa pierwotne założenia finansowe gminy Śrem, która na ten cel zabezpieczyła 2,8 mln zł. Skąd gmina weźmie brakujące środki?

Na wstępie przypomnijmy, że gmina Śrem uzyskała środki finansowe w wysokości 2,5 mln zł na realizację inwestycji pn. „Przebudowa ciągu komunikacyjnego starego miasta – ul. Kościuszki i ul. Wyszyńskiego” w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W ubiegłym roku urzędnicy przewidywali wartość inwestycji na poziomie 2,8 mln zł. Wkład własny gminy w przedsięwzięcie miał wynieść 280 tys. zł. Trzeba było jednak zweryfikować te kwoty, bowiem jedyna oferta przetargowa, którą złożyło konsorcjum firm (KOMPLEX-BRUK Robert Kociałkowski, FPHU INWEST-BRUK Paweł Tomczyk), opiewa na sumę 3 520 000 zł. Nie potrzeba kalkulatora, by ocenić, że kwoty rozjeżdżają się o ponad 700 tys. zł. Skąd wziąć brakujące środki?

Otóż okazuje się, że już podczas marcowej sesji rady miejskiej, radni przystali na propozycję burmistrza (uchwała nr 397/XXXIV/2022 rady miejskiej w Śremie z dnia 24 marca 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie uchwały budżetowej gminy Śrem na 2022 rok), by w wykazie wydatków majątkowych zaplanowanych do realizacji w 2022 roku, zapisać kwotę 800 tys. zł na przebudowę ul. Kościuszki i Wyszyńskiego. Powinno to zatem wystarczyć na pokrycie różnicy między szacunkiem urzędu a wyceną wykonawcy. Ten z kolei, od momentu podpisania umowy z ratuszem, ma 15 miesięcy na realizację zamówienia.

– Koszty projektu były szacowane latem ubiegłego roku i były podstawą ubiegania się o dofinansowanie z Polskiego Ładu. Na początku tego roku, podczas przygotowywania dokumentacji do przetargu, wzięto pod uwagę znaczny wzrost cen na rynku i zwiększono odpowiednio wysokość środków na tę inwestycję na sesji rady miejskiej w marcu br. – wyjaśnia Julia Projs ze śremskiego ratusza.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe