Image

Konarzyce. Uczniowie składali budki lęgowe

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W sobotę, 14 maja przypadał Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Z tej okazji uczniowie szkoły podstawowej w Konarzycach w piątek uczestniczyli w akcji proekologicznej. Lekcję o ochronie przyrody poprowadził Jakub Wojdecki z Nadleśnictwa Jarocin. Pokazał także jak prawidłowo wykonać budki lęgowe dla ptaków.

– Zarówno czas – przeddzień ptasiego święta, jak i miejsce realizacji zadania, nie były przypadkowe. Mnóstwo drzew, krzewów i sporych rozmiarów terenów zielonych przy szkole, stanowi doskonałą lokalizację dla gniazdowania dziuplaków. Są to ptaki, które swoje gniazda zakładają w dziuplach starych drzew, a których ze względu na działalność człowieka, jest niestety coraz mniej. Sama akcja zatem, jak i miejsce jej odbycia, były swego rodzaju ksiąskim sposobem na zapewnianie ochrony tym skrzydlatym przyjaciołom – wyjaśniają organizatorzy eko-lekcji.



Fot. Gmina Książ Wlkp.

Leśnik opowiedział dzieciom o samej idei tworzenia nowych punktów lęgowych, bowiem okazuje się, że tego typu skrzynki to sprawdzona i akceptowana przez specjalistów metoda, by stwarzać ptakom bezpieczne miejsce lęgu i wychowania młodych. Mówił także o wyborze miejsca i usytuowaniu ptasiego domku na drzewie. Następnie zaprezentował przywiezione ze sobą budki lęgowe, które na okoliczność akcji bezpłatnie przekazało Nadleśnictwo Jarocin. Dalej – krok po kroku – opowiedział, jak ze wszystkich składowych elementów, przy pomocy wkrętarki, zmontować taką budkę. Sam jej montaż okazał się więc niecodzienną lekcją majsterkowania.

Gotowe skrzynki lęgowe znajdą swoje miejsce nie tylko na przyszkolnym podwórzu, ale również  na Terenach Rekreacyjnych w Jarosławkach. Tam także istnieją doskonałe warunki do ochrony ptaków: piękne i różnorodne gatunkowo lasy oraz znajdujące się w ich otoczeniu Jezioro Jarosławskie.

Uczniowie wraz z dyrekcją podziękowali panu Jakubowi za niezwykle ciekawą lekcję. Do podziękowań dołączył także ksiąski samorząd, który ceni sobie współpracę z eko-edukatorem. Wszyscy zgodnie postanowili spotkać się za rok, aby zaobserwować efekty swojej pracy na rzecz ochrony skrzydlatych przyjaciół.

Oprac. DG