14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności W Psarskiem powstała nowa łąka kwietna
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

W Psarskiem powstała nowa łąka kwietna

Takie czyny społeczne się chwali! W Psarskiem, z inicjatywy sołtysa, na terenach rekreacyjnych powstała nowa łąka kwietna. W sobotnie popołudnie, 14 maja do pracy zabrali się nie tylko mieszkańcy wsi, ale i przypadkowo spotkani wędkarze. Rąk do pracy nie brakowało!

To już druga łąka kwietna w Psarskiem. Pierwsza powstała równo rok temu w okolicy Domu Pomocy Społecznej. Wówczas inicjatorką akcji była Dorota Witczak. Łąka powstała z okazji Światowego Dnia Pszczół, który przypada 20 maja.

Idąc za ciosem, również w tym roku, lokalna społeczność postanowiła wysiać „pszczeli pożytek”. Akcję koordynował sołtys Łukasz Brzeziński, który aktywnie włączył się w prace ziemne. Pomoc zaoferował również Daniel Niewiński, który od kilku lat aktywnie wspiera zakładanie łąk kwietnych. Nowa łąka powstała na terenach rekreacyjnych.

Fot. D. Górna

– To już nasza druga łąka kwietna. Wysiewamy specjalną mieszkankę – tzw. pszczeli pożytek, w której znajdują się rośliny miododajne. Pomaga to ograniczyć szkody, ponieważ z roku na rok zmniejsza się liczebność pszczół. Jest także coraz mniej zieleni. W tegorocznej akcji wsparło nas Centrum Ogrodnicze Agawa – podkreśla Dorota Witczak.

Fot. D. Górna

Inicjatorów akcji, w pracach nad nową łąką, wsparła lokalna społeczność oraz przypadkowo spotkani wędkarze. Wspólnymi siłami wysiali takie rośliny jak: koniczyna, kolendra, nagietek, kminek, kąkol polny, ogórecznik lekarski, bławatek, mak polny i słonecznik. Na efekty tych prac trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Czy rośliny przetrwają doskwierającą w Wielkopolsce suszę? – Łąka kwietna powinna sama o siebie zadbać. Roślinność się obroni – zapewnia D. Witczak.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...