18 C
Śrem
niedziela, 25 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremSielanka z Chórem Moniuszko

Sielanka z Chórem Moniuszko

W piątek, 13 maja w Muzeum Śremskim odbył się pierwszy w tym roku koncert z cyklu Śremskie Muzykowanie. W sali widowiskowej wystąpił Chór Moniuszko przy akompaniamencie Kapeli Quintet Brass.

Cykl Śremskie Muzykowanie otworzył koncert Chóru Moniuszko, który zaprosił publiczność na… sielankę. – Sielanka w literaturze to spokojne, beztroskie, niczym niezakłócone życie oraz otoczenie, które to umożliwia. Swoje początki miała w pieśniach pasterskich, a badacze utrzymują, że jest wytworem kultury miejskiej, w której wyraża się zmęczenie i znudzenie cywilizacją oraz tęsknotę za szczęśliwym życiem. Najczęściej sielanka jest utożsamiana z życiem na wsi. Dziś na taką sielankę zaprasza państwa Chór Śremskiego Stowarzyszenia Śpiewackiego im. Stanisława Moniuszki – tymi słowami przywitał publiczność Grzegorz Pawlak.

Fot. D. Górna

Podczas koncertu usłyszeliśmy kilka dobrze znanych ludowych melodii, takich jak: „Szła dzieweczka”, „W zielonym gaiku”, „Zielony mosteczek” czy „Pstrąg”, który jest jedną z najczęściej wykonywanych pieśni Franciszka Schuberta.

Każda część koncertu była okraszona krótkim rysem historycznym wykonywanych utworów. W tym miejscu warto nadmienić, że wokalistom Chóru Moniuszko towarzyszyła Kapela Quintet Brass, a wszystkie utwory zostały zaaranżowane przez Leszka Wawrzynowicza.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...