14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Pomoc dla Ukrainy Tu znajdą pomoc obywatele Ukrainy
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tu znajdą pomoc obywatele Ukrainy

Pomoc uchodźcom z Ukrainy to nie sprint a maraton. Dobrze wiedzą o tym wolontariusze skupieni wokół biura „Pomoc Ukrainie”, które od kilku tygodni działa w budynku przy ul. Powstańców Wlkp. 4a.

Kilka tygodni temu w Śremie powstało biuro pomocy stacjonarnej dla obywateli Ukrainy. To obok pomocy udzielanej uchodźcom z ramienia OPS, Towarzystwa Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta „Nadzieja” oraz stowarzyszeń „Pomocna Dłoń” czy Runners’ Power kolejne miejsce na mapie Śremu dedykowane uchodźcom z Ukrainy. Nie można bowiem zapominać, że niemal codziennie do gminy Śrem docierają kolejni uchodźcy zza wschodniej granicy. Z najróżniejszymi problemami borykają się również te osoby, które mieszkają w naszej okolicy już od ponad dwóch miesięcy. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Jerzy Witkowski, który także przyjął pod swój dach uchodźców z Ukrainy i to właśnie on zainicjował powstanie biura w Śremie. W działaniach wspiera go grupa wolontariuszy.

– Oferujemy bezpłatną pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dotyczy to zarówno pomocy materialnej w postaci produktów spożywczych czy środków czystości, jak i służymy wsparciem w kwestiach prawnych, mieszkaniowych, związanych z pośrednictwem pracy czy pomoc w tłumaczeniu – wyjaśnia Wiktoria Wałęsa, jedna z wolontariuszek.

Punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy, który znajduje się w budynku przy ul. Powstańców Wlkp. 4a, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10.30-12.30. Obywatele Ukrainy mogą tutaj zgłosić się po żywność czy środki czystości. Są także zabawki dla dzieci.

fot. D. Górna

– Mamy często pytają o rowery i hulajnogi. Stąd z naszej strony ogromna prośba o przekazywanie nieużywanych rowerów, deskorolek, rolek i hulajnóg. Przyjmiemy każdą ilość! Dla dzieci, które uciekając przed wojną nic ze sobą nie zabrały, to bardzo cenne podarki – podkreśla W. Wałęsa.

Ponadto wolontariusze proszą o wsparcie w postaci darów. Potrzebne są:

  • Suche produkty z długim terminem ważności, konserwy, makarony, ryż, gotowe dania,
  • Produkty spożywcze dla dzieci – mleka, kaszki, „gerberki”, produkty bezmleczne,
  • Pampersy,
  • Środki higieny dla kobiet – podpaski, wkładki, tampony,
  • Pieluchomajtki,
  • Proszki, płyny do prania, płyny do mycia naczyń,
  • Rowery, hulajnogi, deskorolki, rolki,
  • Zabawki dla dzieci, maskotki.

– Z przyczyn organizacyjnych nie zbieramy odzieży i obuwia. W tej sprawie kierujemy do Towarzystwa Pomocy Potrzebującym im. Brata Alberta – dodaje W. Wałęsa.

Bardzo ciekawym pomysłem jest stworzona przez wolontariuszy mapa najważniejszych punktów w Śremie. Znajdują się na niej urzędy, szkoły, przychodnie lekarskie czy sklepy. Ma ona ułatwić poruszanie się po mieście i skrócić czas załatwiania pilnych spraw.

– Często uchodźcy proszą nas o pomoc w dostaniu się do lekarza, ponieważ nie wiedzą gdzie szukać fachowej pomocy medycznej. Borykają się z prozaicznym bólem zęba, ale i szukają też porady onkologicznej, bowiem są w trakcie terapii – wspomina wolontariuszka.

W biurze pomocy uchodźcom, śremskim wolontariuszom pomagają sympatyczne Ukrainki – Lena, Oksana i Iryna. Dzięki nim łatwiej przełamać barierę językową. – Są dla nas ważnym wsparciem, ponieważ mamy już pod swoją opieką około 60 rodzin – podsumowuje W. Wałęsa. I tych rodzin zapewne będzie dużo więcej.

Biuro pomocy uchodźcom z Ukrainie

ul. Powstańców Wielkopolskich 4a, 63-100 Śrem

tel. +48 797 164 467

Biuro pomocy Ukrainie w Śremie/ Офіс допомоги Україні в м. Срем (Facebook)

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...