17.7 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Ekologiczna integracja w Masłowie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ekologiczna integracja w Masłowie

W sobotę, 7 maja, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, odbyła się kolejna edycja Gminnego Eko-Rajdu. Organizatorem imprezy jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie. W tegorocznym rajdzie udział wzięło dwanaście drużyn ze szkół podstawowych w Dolsku i Masłowie. Na mecie, w towarzystwie Pana Kleksa, bawiły się całe rodziny.

Gminny Eko-Rajd to cykliczna impreza, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dla młodych uczestników udział w wydarzeniu stanowi doskonałą okazję, by poznać piękno okolicy, spędzić aktywnie czas, a także zadbać o własne zdrowie oraz relacje z rówieśnikami. Impreza zawiera także elementy edukacyjne – dzięki starannie opracowanym zadaniom, które grupy muszą wykonać na punktach kontrolnych, uczestnicy zdobywają wiedzę z wielu dziedzin.

W imprezie udział wzięli zaproszeni goście: burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, dyrektor Biblioteki Publicznej MiG w Dolsku – Daria Rosiak, proboszcz parafii w Wieszczyczynie – ks. Szymon Nowicki, emerytowana dyrektor Szkoły Podstawowej w Masłowie – Maria Banaszak oraz sołtys Masłowa – Marek Jurga.

Na ścieżkach przyrody

Trasa, którą musieli pokonać uczestnicy XXII Eko-Rajdu (7 maja), liczyła pięć kilometrów. Rajd odbywał się pod hasłem „Na ścieżkach przyrody gminy Dolsk”. Drużyny startowały w dziesięciominutowych odstępach z pięknej i zadbanej plaży przy jeziorze w Nowieczku. Następnie, wędrując wśród pól i drzew, udali się w kierunku mety, która znajdowała się na boisku przy świetlicy w Masłowie.

Fot. M. Przybyła

Trasa była stosunkowo krótka, jednakże bardzo piękna i urokliwa. Każda grupa maszerowała własnym tempem, poznając piękno okolicznej przyrody. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy przygotowali cztery punkty kontrolne, koordynowane przez nauczycieli: Alicję Janiszewską, Małgorzatę Domałeczną, Martę Dworczak oraz Jacka Worocha. Uczestnicy rajdu musieli zmierzyć się z zadaniami ekologicznymi, sprawnościowymi, orientacją w terenie oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.

Na mecie na wszystkich czekał Pan Kleks, który zapraszał do wspólnej zabawy i korzystania z przygotowanych atrakcji. Były zajęcia sportowe i plastyczne, możliwość skorzystania z placu zabaw, wspólny taniec, a nawet… quiz muzyczny dla nauczycieli i zaproszonych gości. Uczestnicy muzycznych zmagań musieli rozpoznać nazwy polskich szlagierów i ich wykonawców. Wszyscy wykazali się doskonałą znajomością rodzimej sceny muzycznej, jednakże nieco lepszy wynik uzyskała drużyna nauczycieli.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia rytmiczne, prowadzone przez Michalinę Cuber – instruktorkę z KSA Śrem. Nie zabrakło także występów artystycznych. Grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie pod opieką nauczycielki – Karoliny Zacharyasz zaprezentowała układ do utworu „Papaja”, natomiast w wykonaniu uczniów najmłodszych klas można było usłyszeć piosenki „Witajcie w naszej bajce”, „Kaczka Dziwaczka” oraz „Meluzyna”.

Na uczestników rajdu czekały także kiełbaski z grilla, soczki, domowe ciasto oraz gofry.

Ekologiczne konkursy

Gminny Eko-Rajd to doskonała okazja, by podsumować konkurs „Potęga natury”, organizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele szkół z całego regionu. Wysoki poziom konkursowych zmagań sprawił, że jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia.

W kategorii dzieci w wieku 3-6 lat miejsce pierwsze zajęła Marcelina Drobińska ze Szkoły Podstawowej im. Dezyderego Chłapowskiego w Bodzyniewie. Wyróżnienie przyznano Antoninie Banaszak z przedszkola w Wieszczyczynie.

W kategorii dzieci w wieku 7-9 lat najciekawszą pracę w oczach jurorów wykonała Alicja Tomczyk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie.

Fot. M. Przybyła

Dla uczniów klas starszych oraz dorosłych przygotowano konkurs fotograficzny. W kategorii młodzieży 10-15 lat miejsce pierwsze zajął Stanisław Socha ze Szkoły Podstawowej im Powstańców Wielkopolskich w Pyszącej, ponadto wyróżniono pracę Martyny Matuszak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie. W kategorii osób dorosłych zwyciężyła Krystyna Furmanowska.

Wyłoniono także laureatów ekologiczno-sportowych zmagań na trasie. W kategorii klas I-III dwie drużyny uzyskały taką samą ilość punktów, konieczna okazała się więc dogrywka. Były to klasy II a i II b ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku. O zwycięstwie decydował refleks oraz znajomość gwary wielkopolskiej. Pytania przygotowała nauczycielka języka polskiego – Beata Szafraniak. Zwyciężyła klasa II b, której podczas wędrówki towarzyszyła nauczycielka – Małgorzata Zastrożna.

W kategorii klas IV-VIII laur zwycięstwa zdobyli uczniowie klasy VII a ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie. Młodzieży towarzyszyła nauczycielka – Beata Szafraniak.

Organizatorami XXII Eko-Rajdu byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie oraz Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...