MAGO pomaga zlikwidować ból!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bruksizm i choroba okluzyjna


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Z tym problemem zmaga się wielu z nas. Choroba okluzyjna niestety jest dość rzadko rozpoznawana przez stomatologów, a objawia się napięciem mięśni twarzy, nadwrażliwością zębów na zimno i ciepło, bólem zębów podczas nagryzania, bólem całej twarzy i bólami głowy. Nieleczona może doprowadzić do starcia, pękania i niszczenia zębów, a także dysfunkcji stawów. Często w jej wyniku pojawiają się szpary między zębami, które wychylają się do przodu.





Z kolei bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami, które może prowadzić do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, a nawet chronicznego bólu głowy.

Jest na to recepta!

– W gabinecie FaceDent zajmujemy się leczeniem powyższych dolegliwości. Leczenie wymaga czasu i jest kilkuetapowe, a rozpoczynamy je od pełnej diagnostyki, by najlepiej jak to jest możliwe pomóc pacjentowi. Pomagają nam w tym szyny MAGO – podkreśla Weronika Jaskóła-Jędrzejczak.

Rola szyny MAGO w diagnostyce ortodontyczno-protetycznej oraz w leczeniu pacjentów ze schorzeniami stawu skroniowo-żuchwowego

Terapia nie jest skomplikowana. – W pierwszej kolejności wykonuje się rodzaj nakładki mającej za zadanie rozluźnienie mięśni i ustawienie w prawidłowej pozycji główki stawowej w stawie skroniowo-żuchwowym – tłumaczy stomatolog. Specjalną nakładkę, a fachowo rzecz biorąc – szynę MAGO – nosi się na zębach przez cały czas, również w trakcie jedzenia, picia, uprawiania sportu oraz snu. Zdejmuje się ją wyłącznie do higieny jamy ustnej.

Jej celem jest rozluźnienie napięcia występującego w stawie skroniowo-żuchwowym. Dzięki temu redukuje się niepożądany odruch zaciskania szczęk i zgrzytania zębami. Czas korzystania z szyny MAGO jest uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz występującego problemu. Aczkolwiek warto podkreślić, że szyna jest jak aspiryna – nie leczy przyczyn, lecz objawy. Pomaga szybko zlikwidować ból. Po jej zastosowaniu należy zaplanować kolejne etapy leczenia.

W tym miejscu warto wspomnieć, że początkowo podczas noszenia MAGO pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort podczas mówienia (seplenienie). – Zalecamy wówczas ćwiczenia polegające na głośnym mówieniu i czytaniu – dodaje Weronika Jaskóła-Jędrzejczak.

  Jak wybrać najlepszy okap do swojej kuchni?

Jak wygląda szyna MAGO? Czy jest bezpieczna?

Szyna MAGO jest akrylową szyną relaksacyjną umieszczaną na zębach. Mechanika działania szyny opiera się na zmianie dotychczasowych odruchów nerwowo-mięśniowych i przywróceniu swobodnej czynności mięśni narządu żucia. – Powoduje to rozluźnienie mięśni, w wyniku czego bóle ustępują.

Ponieważ w trakcie użytkowania szyny MAGO warunki zgryzowe ulegają ciągłej przemianie, proces leczenia szynami związany jest z wizytami kontrolnymi. Lekarz dentysta dokonuje korekty szyny tak, aby była wygodna, a przede wszystkim spełniała swoje funkcje i była skuteczna przez cały okres użytkowania.

– Czas trwania terapii zależy od stanu miejscowego i dolegliwości z jakimi zmaga się pacjent. Po pewnym okresie następuje remisja i ustąpienie objawów. Dochodzi do stabilizacji układu mięśniowego i w tym momencie możemy rozpocząć leczenie protetyczne lub ortodontyczne – podkreśla stomatolog.

Jak przebiega dalsze leczenie?

Zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie kolejnych zabiegów, które mają na celu poprawienie zgryzu. – Może być wtedy zastosowana tzw. ekwilibracja, czyli delikatne zeszlifowanie punktów odpowiadających za niepoprawne zamykanie się szczęk. Czasem przeprowadza się również korektę istniejących wypełnień, nadbudowę zębów, leczenie ortodontyczne, a czasami konieczna jest całkowita rekonstrukcja zgryzu – tłumaczy Weronika Jaskóła-Jędrzejczak i zaznacza, że ważne jest także zadbanie o prawidłową rehabilitację polegającą na masażu stawu skroniowo-żuchwowego, by w pełni pomóc rozluźnić się mięśniom.

Stomatolog zwraca także uwagę na to, że nie ma możliwości trwałego wyleczenia stawów skroniowo-żuchwowych jakąkolwiek szyną. – Szyna służy jedynie do wyeliminowania dolegliwości bólowych. Po osiągnięciu remisji należy stosować zalecenia lekarza i rehabilitanta. Ważna jest również samokontrola i unikanie sytuacji wyzwalających zaciskanie lub zgrzytanie zębami. W przypadku starcia zębów należy wprowadzić leczenie protetyczne lub ortodontyczno-protetyczne. Należy pamiętać o tym, że nie wystarczy odbudowa jedynie zębów przednich. Najważniejsze jest odbudowanie zębów bocznych, tak aby zabezpieczały zęby przednie w trakcie żucia – dodaje Weronika Jaskóła-Jędrzejczak.

Zakończenie leczenia

Trzeba wziąć sobie do serca zalecenia stomatologa i rehabilitanta. W zależności od potrzeb mogą zalecić zmianę diety, sposobu szczotkowania zębów albo codzienny zestaw ćwiczeń. – Po odbudowie zębów, jeśli to konieczne, wykonuje się szynę osłaniającą wykonane odbudowy i zapobiegającą ich zniszczeniu w przyszłości. Jednakże każdy przypadek jest inny i do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, w zależności od jego problemu i potrzeb – podsumowuje stomatolog.

Więcej informacji na temat zastosowania szyn MAGO można uzyskać w gabinecie stomatologicznym FaceDent, który znajduje się w Śremie przy ul. Chłapowskiego 33/22.

Kontakt:

gabinet@facedent.com.pl

tel. 61 28 37 184

kom. 531 143 667