17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościNowy wóz śremskich strażaków. Do akcji jeszcze nie pojedzie
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Nowy wóz śremskich strażaków. Do akcji jeszcze nie pojedzie

Z początkiem tygodnia do PSP Śrem trafił nowy wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu iveco. Chociaż pojazd już jest w komendzie, to jeszcze do akcji wyjechać nie może.

Strażacy ze Śremu doczekali się nowego wozu bojowego. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego od wtorku znajduje się już w PSP Śrem, ale faktycznie do akcji jeszcze nie wyjechał. – Trwają odbiory, przygotowywana jest dokumentacja – mówi mł. bryg. Tomasz Kierzek, komendant PSP w Śremie. Kiedy więc faktycznie pojazd włączony będzie do podziału bojowego? Komendant Kierzek chciałby, aby było to jak najwcześniej i aby auto mogło nieść pomoc i ratunek mieszkańcom powiatu śremskiego, ale konkretnej daty nie jest w stanie podać.

Być może będzie to dopiero 24 maja, kiedy to w Śremie oficjalnie obchodzony będzie Dzień Strażaka. Tego też dnia ma się odbyć oficjalne przekazanie wozu bojowego do Śremu. Nie można jednak wykluczyć, że sam ceremoniał będzie miał już miejsce, gdy auto będzie jeździło do zdarzeń drogowych i pożarów.

Sam samochód powstał na podwoziu iveco eurocargo i zabudowie kieleckiej firmy Moto-Truck. – Pojazd wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów, autopompę 16/8 zbiornik na środek pianotwórczy 324 dm3, zbiornik środka pianotwórczego do Systemu CAFS 120dm3. Ponadto pojazd został wyposażony w sprzęt OUO, armaturę wodną, sprzęt specjalistyczny do ratownictwa drogowego, wysokościowego i technicznego – komendant Kierzek wymienia sprzęt nowego nabytku śremskiej komendy straży pożarnej. W aucie znajdują się również narzędzia hydrauliczne oraz wentylator.

Auto zostało zakupione w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach-etap IV” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków funduszu spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość pojazdu wraz z wyposażeniem to 1 190 640 zł.

Identyczne pojazdy trafiły także do sześciu innych jednostek na terenie kraju.

Nowe GBA zastąpi w JRG Śrem SLRt. Los tego lekkiego pojazdy ratownictwa technicznego nie jest jeszcze przesądzony. Niewykluczone, że decyzją komendanta wojewódzkiej PSP zostanie on na terenie powiatu śremskiego. O to u komendanta wojewódzkiej zabiegać będzie kierownictwo śremskiej PSP.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe