Image

Jakie funkcje w organizmie pełni białko?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Podstawowe funkcje białka


Berdychowski Wv

Białka dostarczają organizmowi siły. Pełnią funkcję budulcową. Kształtują mięśnie, kości, włosy, zęby i paznokcie. Biorą one również udział w przemianie materii, przekazywaniu impulsów nerwowych oraz tworzeniu hormonów. Jedną z najważniejszych funkcji białka jest jego wpływ na budowę masy oraz siły mięśniowej. Sprzyja również ich regeneracji. To szczególnie ważna funkcja dla sportowców. Oprócz tego białka mają wpływ na regulację gospodarki kwasowo-zasadowej. Umożliwiają również proces usuwania toksyn z organizmu.

Zapotrzebowanie organizmu na białko

Ilość białka, które powinno być dostarczane organizmowi, uzależnione jest od wielu czynników. Nie powinna być ona wyższa ani niższa niż dzienne zapotrzebowanie. Warto dodać, że białko nie jest magazynowane przez organizm. Organizm na bieżąco je wykorzystuje. Nadmiar białka jest przez organizm wydalany, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią jego ilość dostarczaną organizmowi w codziennej diecie. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na białko wygląda następująco:



  • zdrowa, nietrenująca osoba – ok. 1 g białka na 1 kg masy ciała,

  • kobieta ciężarna oraz karmiąca piersią – ok. 1,5 g/kg masy ciała,

  • osoba aktywna fizycznie – ok. 1,5-2 g/kg.

Źródła białka

Białko powinniśmy dostarczać organizmowi za pomocą różnych źródeł. Daje to gwarancje na dostarczenie organizmowi wraz z nim odpowiednich składników mineralnych oraz witamin. Poniżej zostały przedstawione różne źródła białka.

Białko pochodzenia roślinnego

Białko pochodzenia roślinnego w porównaniu do innych źródeł białka zawiera mniejszą ilość aminokwasów. Nie powinno jednak wykluczać się ich z diety, ponieważ stanowią doskonałe uzupełnienie innych źródeł. Białko pochodzenia roślinnego do również doskonałe źródło białka dla osób stosujących dietę wegańską lub wegetariańską. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, soczewica, groch. Nie należy zapominać o bogatych w białko orzechach.

Białko pochodzenia zwierzęcego

Białko pochodzenia zwierzęcego to doskonała propozycja dla osób, które uprawiają sport. Pomaga bowiem ono w budowie masy mięśniowej oraz ich regeneracji. Białka pochodzenia zwierzęcego są najlepiej przyswajalne przez organizm. Najlepszym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso, nabiał oraz jajka.

Odżywki białkowe

Istnieją sytuacje, w których właściwa podaż białka za pomocą naturalnych źródeł jest niemożliwa. Dzieje się zazwyczaj tak u sportowców, u których zapotrzebowanie na białko jest ogromne. Sytuacja ta występuje również u osób będących na diecie redukcyjnej, ponieważ białko hamuje łaknienie. W tym przypadku białko można z łatwością suplementować za pomocą odżywek białkowych. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje białek, które zawierają dużą ilość protein, a małą ilość węglowodanów oraz tłuszczy. Do najpopularniejszych odżywek białkowych zaliczamy koncentrat białka lub jego izolat. Na rynku znajdziemy również odżywki na bazie soi, ryżu, grochu, konopi czy kazeinie z mleka krowiego.