27.2 C
Śrem
niedziela, 14 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościMural, jak marzenie!
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Mural, jak marzenie!

Z małym poślizgiem, ale już jest – nowy mural zdobi miejską przestrzeń w Śremie. Z początkiem tygodnia ścienne malowidło zostało oddane i prezentuje się wyśmienicie.

W Śremie nie było jeszcze takiego muralu. Do tej pory wszystkie murale, jakie możemy podziwiać na terenach miejskich dotyczą patriotycznych motywów. Związane są z naszą historią i przełomowych dla Polaków, Wielkopolan oraz śremian wydarzeń. Tym razem jednak ścienne malowidło ma zupełnie innych charakter, zupełnie inne przesłanie.

Mural autorstwa Marka Maksimovicha, skądinąd doskonale znanego śremianom artysty, nawiązuje do dramatycznych wydarzeń zza naszej wschodniej granicy. Mural przedstawia uciekinierów od wojny: młodą matkę z dzieckiem na rękach. Tło stanowią motywy ukraińskiej sztuki ludowej. Celem tego projektu jest wsparcie ludzi którzy ze względu na działania wojenne w Ukrainie musieli opuścić swoje domy. Projekt ma stać się wsparciem i pomocą nie tylko dla ogółu ludzi zmuszonych do ucieczki, ale i konkretnym rodzinom na terenie Poznania i Wielkopolski, które uczestniczą w realizacji projektu. Mural przedstawia matkę z dzieckiem, uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy z tej szarości, ponurości i smutku wychodzą w kierunku kwiatów, pięknej zieleni i kolorów. Pozytywnych doznań, pomocy i miłości, którą ofiarowali im także śremianie. Bowiem mieszkańcy naszego miasta przygarnęli pod swój dach tych będących w potrzebie uciekinierów.

Śrem jest pierwszym miastem, w którym artysta rozpoczął realizację projektu „Mój dom”. Projekt ten zakłada powstanie kilkunastu murali nawiązujących do wojny w Ukrainie na terenie Wielkopolski.

Artysta ma doskonałe wspomnienia ze Śremu i świetne relacje z Wiesławem Małaszniakiem, prezesem ŚTBS, dlatego właśnie zdecydował się zainaugurować projekt w naszym mieście.

Całe przedsięwzięcie jest realizowane charytatywnie. Gminna spółka ŚTBŚ zagwarantowała tylko ścianę do zamalowania oraz nocleg dla Marka i osób, które razem z nim przyjechały tworzyć mural.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe