|

Uczcili 174. rocznicę Bitwy o Książ

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W tym roku obchody i uroczystości zostały podzielone na dwa dni. W niedzielę, 24 kwietnia tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp. w intencji bohaterów Wiosny Ludów. Po nabożeństwie burmistrz Teofil Marciniak złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać majora Floriana Dąbrowskiego, bohaterskiego dowódcy obozu Książ.


Hieronim Urbanek - plakat wyborczy
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Fot. D. Górna

Następnie mieszkańcy, goście, poczty sztandarowe i delegacje, w towarzystwie orkiestry dętej i mażoretek, przeszli ulicami miasta w stronę ksiąskiego parku. Tam czekała na nich niespodzianka – odsłonięcie nowego witacza „Ogrody Strzeleckie”. – Od czerwca 2020 roku zielony teren, zwany parkiem, posiada nazwę „Ogrody Strzeleckie”. Nazwa ta nie pojawiła się znikąd, bowiem cała procedura jej ustanowienia rozpoczęła się już 29 kwietnia 2020 roku (w rocznicę bitwy o Książ), kiedy to burmistrz podjął inicjatywę zorganizowania konkursu na wyłonienie nazwy dla tego terenu. Wówczas zwyciężyła propozycja Elżbiety Olejniczak – Ogrody Strzeleckie – wspominała Mariola Kaźmierczak, dyrektor ksiąskiego ośrodka kultury. Nazwa ta nawiązuje także do strzelnicy, która dawniej znajdowała się na terenie dzisiejszego parku.





Fot. D. Górna

Warto wspomnieć, że sam witacz, który znajduje się przy głównym wejściu do parku, został zaprojektowany przez burmistrza Teofila Marciniaka. Oficjalnego odsłonięcia dokonali: burmistrz, Elżbieta Olejniczak oraz Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Książu Wlkp. im. Bohaterów Wiosny Ludów.

  Wielkanocne spotkanie śremskich „Smoków”

Dalsza część uroczystości odbyła się na mogiłach, pod pomnikiem poległych Kosynierów. Głos zabrał burmistrz, który przypomniał wydarzenia sprzed 174 lat i apelował – Nigdy więcej wojny! Na zakończenie został odczytany apel pamięci i złożono wieńce.

Fot. D. Górna

Również w niedzielę, w godzinach popołudniowych, w ramach patriotycznego dbania o małą Ojczyznę, odbyło się wspólne sprzątanie brzegów Warty, powiązane także z obchodami Światowego Dnia Ziemi.

Druga część obchodów

Oprócz niedzielnych obchodów, 29 kwietnia, dokładnie w rocznicę stoczenia bitwy o Książ, będą miały miejsce inne inicjatywy. Na piątek zaplanowano m.in. wspólną rozgrywkę gry terenowej „Wichura przed burzą”, wystawę w Izbie Regionalnej Gminy Książ Wlkp. zatytułowaną „Wiosna Ludów w Książu i na świecie”, prelekcję pod tytułem „W kilku słowach o bitwie – Książ 1848”, a także prezentację filmu „Z kosą na prusaka”, zrealizowanego przez OSP Włościejewice-Ługi.