19.2 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Kultura „Miał swój świat” - Eugeniusz A. Ferster
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

„Miał swój świat” – Eugeniusz A. Ferster

W niedzielne popołudnie w Muzeum Śremskim zrobiło się naprawdę tłoczno. 24 kwietnia odbył się wernisaż wystawy prac Eugeniusza Ferstera. W uroczystym otwarciu udział wzięli bliscy oraz przyjaciele artysty.

On miał swój świat – wielokrotnie usłyszeliśmy podczas niedzielnego wernisażu. Artystę wspominali bliscy i przyjaciele, którzy tłumnie stawili się na inauguracji wystawy „Eugeniusz A. Ferster”. Po raz kolejny chętnie przyjrzeli się pracom śremianina. A trzeba przyznać, że karykatury wychodziły mu bezbłędnie!

Eugeniusz Ferster urodził się w Śremie i rodzinnemu miastu pozostał wierny aż do swych ostatnich dni. Tu tworzył i lubił spacerować. Dał się poznać jako fantastyczny karykaturzysta, aforysta i rysownik. Kochał jazz i kolekcjonował wina. Pasjonował się fotografią i naturą.

Fot. D. Górna

Podczas wernisażu burmistrz Adam Lewandowski wspominał prace nad wspólną książką – „Drzewa niby ludzie”. – Geniu miał w swoim życiu okres pasjonowania się fotografowaniem drzew. Wciąż pokazywał mi ich zdjęcia. Kiedyś wpadł do mnie o godzinie szóstej rano. Przywiózł „trochę” fotografii. Tych zdjęć było tak dużo, że wybieraliśmy je przez trzy miesiące – wspominał Adam Lewandowski.

Eugeniusz Ferster zajmował się także projektowaniem logotypów, exlibrisów i okładek pism. Na wystawie pojawiły się także projekty tarcz strzeleckich, które powstały dla Bractwa Kurkowego w Śremie. Co jeszcze można zobaczyć z pokaźnych zbiorów? Ferster był artystą wszechstronnym, zatem nie zdradzimy wszystkich smaczków. Koniecznie trzeba samemu zajrzeć do muzeum.

Wystawa obejmuje dwa budynki – akwarium i galerię. Dostępna będzie przez miesiąc, do 22 maja.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Rodzaje kolektorów słonecznych – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to często wybierane rozwiązania, które pozwalają wykorzystać naturalną energię słońca. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Co to są kolektory...

Blisko coraz bliżej awansu są piłkarze Zawiszy

Goście przyjechali do Dolska nastawieni na głęboką defensywę. Całym zespołem czekali na własnej połowie i liczyli na okazje z kontry. W pierwszej połowie Zawisza...

Będą sobie pluć w brodę?

– Nie mogę dojść do siebie po tej porażce – przyznał trener Michał Mocek. – Wciąż jesteśmy w grze, ale ja już powoli przestaję...