4.3 C
Śrem
poniedziałek, 27 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremŚwięta Majowe w gminie Śrem

Święta Majowe w gminie Śrem

Przed nami majówka. Po pandemicznej przerwie, gdy organizowanie większych wydarzeń było zawieszone, znów możemy cieszyć się wspólnym spotkaniem na koncertach i innych wydarzeniach plenerowych. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki za piękną pogodę.

Na „Kulturalną majówkę” zapraszają gmina Śrem, Muzeum Śremskie, Śremski Ośrodek Kultury, Śremski Sport oraz 6 Batalion Dowodzenia Sił Powietrznych. Co na te dni zaplanowano?

Tegoroczną majówkę zainauguruje koncert poznańskiej grupy DiscoPogo, który odbędzie się w sobotę, 30 kwietnia o godzinie 18.00 w amfiteatrze Muzeum Śremskiego. Zespół DiscoPogo gościł już w Śremie i dał się poznać jako band łączący energię muzyki rockowej z elementami funky, włoskich rytmów i „taneczną” rytmiką. Jednym zdaniem – kapela nie zamyka się w kręgu jednego gatunku.

fot. materiał organizatora

Zespół powstał w 2015 roku. W grudniu 2016 r. wydali album EP-kę DiscoPogo, natomiast we wrześniu 2019 r. ukazała się druga – All Inclusive. W ubiegłym roku wydali album debiutancki i długogrający – Nasz klient, nasz funk.

Na ten koncert wstęp jest bezpłatny.

Niedziela na sportowo

Z kolei w niedzielę, 1 maja Śremski Sport oraz gmina Śrem zapraszają na rowerową majówkę. Będzie to pierwszy tegoroczny rajd rowerowy z cyklu „Rowerowe rajdy ze Śremskim Sportem”. Zbiórka uczestników, jak to zwykle bywa – przed obiektem Śremskiego Sportu o godz. 8.45. Start zaplanowano na godzinę 9.00.

– Trasa rajdu będzie miała około 40 km, przy czym najpierw pokonamy około 30 km dojeżdżając na pole biwakowe w Kotowie, gdzie zorganizujemy mały piknik. Powrót do Śremu to około 10 km. Trasa będzie prowadzić po szosie oraz ścieżkach leśnych – informuje Ryszard Mitmański i zaprasza wszystkich chętnych lubiących jeździć na rowerze, dla których pokonanie dystansu 40 km w tempie około 15-17 km/h nie będzie problemem.

Rajd rowerowy Śremski Sport
fot. D. Górna

Wywieś flagę, idź na koncert

W poniedziałek, 2 maja, w dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, odbędzie się uliczny happening – Wywieś flagę! Weź kokardę! Świętuj z dumą! Natomiast o godzinie 16.00 w sali widowiskowej muzeum zaplanowano koncert „Polonezy polskie z Biblioteki Świętogórskiej i Biblioteki Narodowej”. – Będzie to koncert z unikatowymi nutami Jana Chrzciciela Kiszwaltera oraz Alfonsa Szczerbińskiego. Przy fortepianie – Julia Kociuban – zaprasza Anna Szmyt-Baranowska. Bilety na to wydarzenie – 20 zł, dostępne w ŚOK.

Julia Kociuban jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Piotr Paleczny i prof. Pavel Gililov. Jej debiutancki solowy album „Schumann, Chopin, Bacewicz” został uznany przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich debiutów fortepianowych ostatnich lat, a ostatnia płyta z Koncertami fortepianowymi Bacewicz i Tansmana została nominowana do nagrody Polskiego Przemysłu Muzycznego „Fryderyk”.

Na koniec majowego weekendu, w Święto Konstytucji Trzeciego Maja, w kościele garnizonowym o godzinie 11.00 odbędzie się msza święta za Ojczyznę.

Święta Majowe w gminie Śrem
fot. materiał organizatora
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Malarze specjaliści na każdą kieszeń – gdzie ich znaleźć?

0
Gdzie szukać specjalisty malarza? Jak wspomniano we wstępie malarze to specjaliści, którzy są poszukiwani zarówno przy planowaniu remontu mieszkania, jak i w trakcie wykańczania nowo budowanego domu....

Bluza męska rozpinana – jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

0
Damska czy męska bluza - jak rozpoznać? Damskie bluzy na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tych męskich. Tym bardziej jeżeli są to modele...