4.9 C
Śrem
poniedziałek, 28 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościSkwer i drzewka pamięci dla najbardziej zasłużonych

Skwer i drzewka pamięci dla najbardziej zasłużonych

Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej w przededniu okrągłej rocznicy powstania Parku im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 upamiętnili dwunastu najbardziej zasłużonych prezesów towarzystwa. Na skwerze ich imienia posadzono dwanaście drzew upamiętniających ich działalność na rzecz parku.

Uroczystość odbyła się w parku 22 kwietnia, w dniu kiedy na całym świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zgromadzonych powitał i słowo wstępne wygłosił prezes TMZŚ Jerzy Naskręt. Przypomniał, że 135 lat temu powstało Towarzystwo Upiększania Miasta Śrem, a już rok później powstał zaczątek parku, na dwóch morgach ziemi utworzono plac zabaw dla dzieci i posadzono pierwsze drzewa. Dziś park zajmuje obszar 50 ha, a na jego powstanie i rozwój pracowało wiele pokoleń śremian, w tym członków Towarzystwa.

W ciągu 134 lat posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew i krzewów, utworzono alejki, skwery i polany, pojawiły się pomniki rzeźby, amfiteatr, stadion, mini zoo oraz drzewa i kamienie z pamiątkowymi tablicami – mówił prezes Naskręt.

Stwierdził, że w przyszłym roku TMZS obchodzić będzie 135 rocznicę powstania parku, powstanie trzecia część monografii Towarzystwa obejmująca lata 2007-2022, a już w tym roku utworzony został Skwer Zasłużonych dla Parku Prezesów Towarzystwa, na którym zasadzone zostanie 12 drzew, będą to katalpy, które upamiętniać będą 12 z 19 prezesów Towarzystwa, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju naszego parku. Drzewa ufundowało Starostwo Powiatowe, a pamiątkową tablicę sfinansował Urząd Miejski w Śremie.

Dalszą część uroczystości poprowadziła Elżbieta Kubera, a na początek krótką część artystyczną zaprezentowały dzieci z Przedszkola im. Słoneczna Gromada ze Śremie. Zaśpiewały m.in. piosenki o Śremie i o Ziemi, nawiązując w ten sposób do obchodzonego Dnia Ziemi. Potem poinformowała, że osiem z dwunastu drzewek posadzono dzień wcześniej, a na posadzenie czterech kolejnych podczas tej uroczystości zaprosiła przedstawicieli władz powiatowych i gminnych w osobach Janusza Taciaka, członka zarządu powiatu i burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego, prezesa TMZŚ Jerzego Naskręta i Włodzimierza Szymańskiego, wiceprezesa TMZŚ, który pełni też funkcję przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy i Rozbudowy Parku.

Kolejnym ważnym elementem uroczystości było zawieszenie na posadzonych drzewkach zawieszek z imionami osób, którym posadzone drzewa zostały poświęcone.

Zawieszkę z nazwiskiem prezesa THOMANIEGO, założyciela parku, zawiesiła Marianna Kosmalska, członkini TMZŚ, bardzo zaangażowana w działalność na rzecz parku. Zawieszkę z nazwiskiem ks. PIOTRA WAWRZYNIAKA zawiesił przedstawiciel PGK w Śremie. Zawieszkę z nazwiskiem HERMANA SCHWANTESA zawiesił Grzegorz Pawlak w Muzeum Śremskiego. Zawieszkę z nazwiskiem SYLWESTRA SZCZEPSKIEGO zwiesiła jego wnuczka Romana Grund. Zawieszkę na drzewie poświęconym WŁADYSŁAWOWI MIĘKUSOWI  zawiesił były prezes TMZŚ Adam Podsiadły. Zawieszkę z nazwiskiem JÓZEFA SZUBERTA zawiesiła Maria Peksa, członkini TMZŚ. Zawieszkę z nazwiskiem ANTONIEGO BARTKOWIAKA zawiesiła Gabriela Musiał, członkini TMZŚ. Zawieszkę z nazwiskiem MARIANA KUJAWSKIEGO zawiesiła Monika  Bulińska, dyrektor ŚOWMP w Śremie. Zawieszkę z nazwiskiem ZYGMUNTA NOWAKOWSKIEGO zawiesiła jego wnuczka Małgorzata Buchwald. Zawieszkę z nazwiskiem HELIODORA JANKOWSKIEGO zawiesiło jego rodzeństwo Zofia Kisielewska i Edmund Jankowski. Zawieszkę z nazwiskiem MARIANA DOMINICZAKA zawiesiła jego synowa Grażyna Dominiczak. Zawieszkę z nazwiskiem JERZEGO NASKRĘTA zawiesił jego syn Rafał Naskręt.

Ostatnim aktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, informującej o działaniach wyżej wymienionych prezesów. Odsłonił ją Adam Lewandowski burmistrz Śremu.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...