4.3 C
Śrem
poniedziałek, 27 marca, 2023
Swiper demo
Strona głównaAktualnościKoniec rehabilitacji pocovidowej

Koniec rehabilitacji pocovidowej

W lutym się otwierali, teraz muszą zwijać manatki. Rehabilitacja pocovidowa w śremskim szpitalu kończy działalność. To nie znaczy, że pacjenci nie będą mogli z niej dalej korzystać.

Coraz więcej osób, które przeszły chorobę COVID-19, skarży się na pochorobowe powikłania. Zaburzenia w oddychaniu, duszności, ogólne osłabienie organizmu, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia to tylko część niepokojących objawów zmian w organizmie, będących efektem infekcji SARS-CoV-2. Aby pacjenci ci mogli powrócić do pełni sił proponuje się im rehabilitację pocovidową. Do tej pory zmuszani oni byli do korzystania z ośrodków specjalizujących się w rehabilitacji pacjentów lub uzdrowisk. Od lutego nie musieli szukać ośrodków na terenie kraju, mogli skorzystać z takiej formy rehabilitacji w śremskim szpitalu.

Rehabilitacja pocovidowa skierowana była do pacjentów, którzy w ostatnim roku przeszli zachorowanie na COVID-19 potwierdzone odpowiednim dokumentem, np. wypisem ze szpitala, zaświadczeniem o statusie ozdrowieńca, pozytywnym testem na COVID-19 – wykonanym wcześniej świadczącym o zachorowaniu w przeszłości, zaświadczeniem od lekarza, itp. oraz mają objawy duszności.

Żeby można było skorzystać z tego świadczenia dla pacjentów śremskiego szpitala, trzeba było wcześniej uzyskać skierowanie na rehabilitacje. Te wystawiał lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale również mógł je wystawić lekarz specjalista czy tez lekarz zatrudniony w szpitalu.

W związku z tym, że z końcem marca lekarze już nie wystawiają skierowań na rehabilitację pocovidową, takie świadczenie staje się zbędne. Wszystko z uwagi na to, że Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że COVID-19 traktowany będzie jak każda inna choroba.

Są jednak pacjenci, którzy takiej formy rehabilitacji wymagają nadal. Co z nimi? Okazuje się, że nadal będą mogli oni się rehabilitować, tylko nie będzie to już „rehabilitacja pocovidowa” a inna np. ogólnoustrojowa czy pulmonologiczna. Świadczeni więc nadal będzie realizowane tylko zmieni się źródło finansowania. Pocovidowa finansowana była z funduszu covidowego, który był przeznaczony na pokrywanie kosztów wszystkich świadczeń z tym związanych. W tej chwili jest to zwykła rehabilitacja finansowana z budżetu NFZ.

Innymi słowy pacjenci po koronawirusie będą korzystali z pomocy specjalistów na tych samych zasadach co inni chorzy.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Malarze specjaliści na każdą kieszeń – gdzie ich znaleźć?

0
Gdzie szukać specjalisty malarza? Jak wspomniano we wstępie malarze to specjaliści, którzy są poszukiwani zarówno przy planowaniu remontu mieszkania, jak i w trakcie wykańczania nowo budowanego domu....

Bluza męska rozpinana – jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

0
Damska czy męska bluza - jak rozpoznać? Damskie bluzy na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tych męskich. Tym bardziej jeżeli są to modele...