15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualności„Mój dom” – nowy mural już się tworzy
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

„Mój dom” – nowy mural już się tworzy

W Śremie powstaje kolejny mural, który będzie zdobił fasadę jednego z budynków. Prace nad nim miały rozpocząć się w poniedziałek, ale faktycznie ruszyły dopiero w środę. Nowy mural będzie miał charakter symboliczny – nawiązujący do sytuacji w Ukrainie.

Śremskie TBŚ, jak tylko usłyszały o nowej inicjatywie Marka Maksimovicha natychmiast się zgodziły. ­ Jak tylko Mark wyszedł z takim pomysłem, to od razu się zgodziłem – mówi Wiesław Małaszniak, prezes ŚTBS. – Nawet się nie zastanawiałem, tak mnie ten pomysł zaaferował – dodaje.

Tym razem ścienne malowidło Marka nawiązywać będzie do sytuacji za naszą wschodnią granicą. – Mural przedstawia uciekinierów od wojny: młodą matkę z dzieckiem na rękach. Tło stanowią motywy ukraińskiej sztuki ludowej. Celem tego projektu jest wsparcie ludzi którzy ze względu na działania wojenne w Ukrainie musieli opuścić swoje domy. Projekt ma stać się wsparciem i pomocą nie tylko dla ogółu ludzi zmuszonych do ucieczki, ale i konkretnym rodzinom na terenie Poznania i Wielkopolski, które uczestniczą w realizacji projektu – wyjaśnia genezę projektu sam jego autor.

Mural przedstawia matkę z dzieckiem, uchodźców z ogarniętej wojna Ukrainy, którzy z tej szarości, ponurości i smutku wychodzą w kierunku kwiatów, pięknej zieleni i kolorów.

mural ukraina
projekt, M. Maksimovich

Projekt nazwany został „mój dom”, i zainaugurowany został właśnie w Śremie. To tutaj Mark lubi tworzyć i bardzo dobrze mu się współpracuje z lokalnymi instytucjami oraz samorządem. Nic więc dziwnego, że pierwszą miejscowością o jakiej pomyślał auto jest właśnie nasze miasto. Docelowo w ramach projektów ma powstać kilkanaście tematycznych murali w różnych miejscowościach.

Mark zdecydował się zrzec swego honorarium za wykonanie pracy. Cały projekt realizowany jest charytatywnie.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe