9.1 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościKsiąż Wlkp.174. rocznica bitwy o Książ. Dwa dni obchodów

174. rocznica bitwy o Książ. Dwa dni obchodów

Przed nami 174. rocznica bitwy o Książ. W tym roku obchody i uroczystości zostały podzielone na dwa dni. Oprócz mszy św. i złożenia wieńców odbędą się także gry terenowe, wspólne sprzątanie brzegów Warty oraz wystawa i prezentacja filmu „Z kosą na prusaka”.

Na obchody 174. rocznicy bitwy o Książ zapraszają burmistrz oraz dyrektor ksiąskiego centrum kultury. W tym roku obchody i uroczystości zostały podzielone na dwa dni.

W niedzielę, 24 kwietnia tradycyjnie rozpoczną się one uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp. o godzinie 11.45 – informuje magistrat

Następnie mieszkańcy, goście oraz przybyłe delegacje, złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą majorowi Florianowi Dąbrowskiemu, a po przemarszu na mogiły – także pod pomnikiem poległych Kosynierów. Na zakończenie zostanie odczytany apel pamięci.

– Dodatkowym punktem uroczystości będzie odsłonięcie nowopowstałego witacza „Ogrody Strzeleckie” w parku w Książu Wlkp. Warto przypominać, że nazwa ta – autorstwa Elżbiety Olejniczak z Książa Wlkp. – została wyłoniona w 2020 roku w ramach konkursu skierowanego do członków lokalnej społeczności – wspomina Mariola Kaźmierczak.

Czytaj także: Tak było na planie filmowym bitwy o Książ

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, w ramach patriotycznego dbania o małą Ojczyznę, odbędzie się wspólne sprzątanie brzegów Warty, powiązane także z obchodami Światowego Dnia Ziemi.

Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli mieszkańcy Gogolewa, Gogolewka, Sroczewa, Świączynia, Zaborowa i Zakrzewic, a także wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego nr 18 w Książu Wlkp. oraz Wędkarskiego Klubu Spinningowego „NURT” w Książu Wlkp. Chętne są także lokalne stowarzyszenia i organizacje oraz mieszkańcy, którym leży na sercu piękno i czystość rzeki.

Nam zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko zachęcić jeszcze niezdecydowane osoby, do przyłączenia się do akcji – dodają organizatorzy

W Gminie Książ Wlkp. wspólne sprzątanie brzegów Warty odbędzie się w:

  • Gogolewie – zbiórka o godz. 14.00 przy nadwarciańskiej przystani,
  • Sroczewie – zbiórka o godz. 14.00 przy Dębach Sroczewskich,
  • Zaborowie – zbiórka o godz. 15.00 przy przystani nad Wartą.

Po sprzątaniu planowany jest mały poczęstunek i kawa, na które zapraszają panie z KGW. Gminny samorząd z kolei zapewnia rękawice i kolorowe worki na śmieci, gdyż tak jak odbywało się towcześniej, zebrane odpady będą na bieżąco segregowane.

Druga część obchodów

Oprócz niedzielnych obchodów, dokładnie w rocznicę stoczenia bitwy o Książ, będą miały miejsce inne inicjatywy. W piątek, 29 kwietnia odbędzie się między innymi wspólna rozgrywka gry terenowej „Wichura przed burzą”, wystawa w Izbie Regionalnej Gminy Książ Wlkp. zatytułowana „Wiosna Ludów w Książu i na świecie”, prelekcja pod tytułem „W kilku słowach o bitwie – Książ 1848”, a także prezentacja filmu „Z kosą na prusaka”, zrealizowanego przez OSP Włościejewice-Ługi. Szczegóły na poniższym plakacie.

oprac. DG

174. rocznica bitwy o Książ. Dwa dni obchodów
fot. CK Książ
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...