|

Wystawa poświęcona pamięci Eugeniusza Antoniego Ferstera

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Eugeniusz Antoni Ferster (1947 – 2020) był twórcą karykatur znanych osób oraz projektantem logotypów m.in. Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie czy Gazety Śremskiej.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

– Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że był on także wybitnym znawcą jazzu, pasjonatem fotografii oraz autorem aforyzmów. Debiutował w 1969 roku w Jazz Forum karykaturą Włodzimierza Nahornego. Swoje rysunki i karykatury publikował też w „Szpilkach”, „Na Przełaj” i „Głosie Śremskim” – wspomina Ewa Nowak z Muzeum Śremskiego.





Czytaj także: Eugeniusz Antoni Ferster – wspomnienie artysty


Berdychowski Wv

Prace Eugeniusza Ferstera zawędrowały także do Francji, Niemiec, Kanady, USA i Japonii. Artysta brał udział w wielu wystawach rysunku satyrycznego w kraju i za granicą. W 1973 roku został wyróżniony dyplomem polonii amerykańskiej „Award of Merit” (Chicago). W 1987 roku został wyróżniony wpisem do „Who’s who in satire and humour” (Bazylea). Był współautorem wydanego w 1992 roku „Wyboru aforyzmów” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Stworzył ilustracje do dwujęzycznej antologii „Myśli – Gedanken” Lecha Konopińskiego (2006). Ferster wiele lat przyjaźnił się ze Stanisławem Mrowińskim (1928 – 1997), znanym nie tylko w Poznaniu znakomitym karykaturzystą i ilustratorem.

Spotkanie państwa Fersterów z Erykiem Lipińskim w Warszawie podczas ekspozycji “Twarze i buźki”

Na wystawie w Muzeum Śremskim, którą organizujemy w oparciu o zbiory muzeum oraz zbiory rodzinne, pokażemy wiele materiałów i fotografii, które do tej pory nie były nigdzie pokazywane. Będzie można zobaczyć najstarsze rysunki Ferstera, szkice i projekty dekoracji  w Odlewni Żeliwa – zachęca do wizyty E. Nowak

W muzeum zobaczymy wiele karykatur śremian, ale nie tylko… Pojawią się prace przedstawiające muzyków jazzowych, polityków i aktorów, a także fotografie przyrody i zdjęcia Śremu. Ferster ma na swoim koncie również projekty exlibrisów, logotypów i okładek wydawnictw.

  Spotkanie informacyjne z PKP o rewitalizacji linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń

– Ciekawostką są projekty tarcz strzeleckich dla Bractwa Kurkowego w Śremie. Na wystawie pojawią się też aforyzmy, bowiem artysta był też twórcą aforyzmów. I wiele, wiele innych ciekawych eksponatów, również ze zbiorów rodzinnych – dodaje organizator wystawy.

Niedziela, 24 kwietnia, godz. 17.00. Wstęp wolny!