27.2 C
Śrem
niedziela, 14 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremKonferencja dla przedsiębiorców – zarządzenia firmami w obliczu Polskiego Ładu
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Konferencja dla przedsiębiorców – zarządzenia firmami w obliczu Polskiego Ładu

Przedsiębiorcy z regionu śremskiego uczestniczyli w konferencji, której tematyka dotyczyła zarządzania firmami w obliczu zmian podatkowych i prawnych wprowadzanych przez rząd w ramach tzw. Polskiego Ładu. Zapoznali się także z finansową ofertą dla małych i średnich firm na cele inwestycyjne i obrotowe, a także o planowanych dotacjach z puli funduszy europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027.

Uczestników konferencji powitali: Marek Gola, dyrektor w Wielkopolskim Funduszu Rozwoju oraz burmistrz Śremu Adam Lewandowski. Dyrektor Gola w kilku słowach przedstawił cele i zadania spółki, której jedynym udziałowcem jest samorząd województwa wielkopolskiego. W ciągu 5 lat jej działalności udzieliła ona ponad 3 700 podmiotom gospodarczym województwa wielkopolskiego pożyczek i innych form wsparcia na łączną kwotę ponad 1 miliarda złotych, każdorazowo od kilkuset tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów. Burmistrz Lewandowski poinformował, że gmina od 7 lat nie odnosi podatków, co jest jedną z form wsparcia dla przedsiębiorstw. Wymienił kilka najnowszych inwestycji przedsiębiorstw działających na terenie gminy, omówił też działalność infrastrukturalną gminy, budowę szkół, przedszkoli i żłobków na przestrzeni ostatnich lat.

Pierwszy wykład dotyczący możliwości rozwoju MSP jednostek samorządu terytorialnego przedstawiła Monika Łebedyńska z Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju (WFR). Omówiła różne rodzaje pożyczek, jakich udziela WFR, wśród nich: Pożyczkę Płynnościową, Pożyczkę Regionalną, Pożyczkę Ekspansja, Pożyczkę Dokończ i Spłać, Pożyczkę Miejską oraz kilka pośrednich, w których też uczestniczy WFR. Wszystkie adresowane są do małych i średnich przedsiębiorstw, a różnią się celami, na które są zaciągane. Wszystkie oferują korzystniejsze warunki oprocentowania i spłaty kapitału od tych zaciąganych w bankach komercyjnych.

Kolejnym prelegentem był Remigiusz Pytlik z Krajowej Izby Doradców Podatkowych, a przedmiotem jego wykładu były ostatnie zmiany podatkowe i ich wpływ na działalność gospodarczą. Mówił o permanentnych zmianach w ordynacji podatkowej, składce zdrowotnej, której wysokość się zmienia w zależności od sposobu opodatkowania działalności w trakcie roku gospodarczego, na co reagują przedsiębiorcy, zmieniając formy prawne swoich podmiotów. Mówił o różnych skalach podatkowych i różnych formach opodatkowania, zwracając szczególną uwagę na ryczałt, który jest bardzo niekorzystny dla samorządów, bo od tej formy opodatkowania gminy nie dostaną ani złotówki. Na koniec omówił zalety i wady opodatkowania firm tzw. estońskim CIT-em.

Organizatorami konferencji byli: Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o. o. oraz Urząd Miejski w Śremie, odbyła się we wtorek 12 kwietnia w sali konferencyjnej hotelu Cztery Korony w Śremie.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

A to ciekawe