17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościNa sygnaleUwaga na „kontrolerów”. Gmina ostrzega swoich mieszkańców
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Uwaga na „kontrolerów”. Gmina ostrzega swoich mieszkańców

Do 30 czerwca trzeba zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czym ogrzewamy nasze gospodarstwa domowe. Niektórzy chcą to wykorzystać i podają się za „kontrolerów”. Gmina Czempiń ostrzega, że za tymi działaniami nie stoi gmina.

W ostatnich dniach do urzędu w Czempiniu zaczęły spływać informacje o kontrolach pieców na terenie gminy. Kontrole te nie są zlecone przez gminę i urzędnicy nie mają z nimi nic wspólnego. Nazywają je nawet „pseudokontrolami” i snują tezę, że przeprowadzane są przez podmioty, które do takich działań nie są uprawnione.

Najprawdopodobniej są to firmy oferujące instalacje ogniw fotowoltaicznych. Informujemy, że Urząd Gminy w Czempiniu nie współpracuje z żadną taką firmą i nie rekomenduje żadnej konkretnej firmy oferującej montaż paneli a co za tym idzie nie zleca kontroli pieców oraz kotłów CO”. – zaznacza czempiński ratusz.

Czempiński urząd zaznacza, że osoba uprawniona z ramienia gminy, w przypadku przeprowadzania takich kontroli powinna okazać się ważną legitymacją samorządową ze zdjęcie oraz zaświadczeniem uprawniającym do takiej kontroli, za którego wydaniem stoi burmistrz Czempinia.

Nie znamy szczegółów działania firm, jednak z uwagi na fakt, iż oszustwa metodą wyłudzenia pieniędzy oraz danych osobowych „na fotowoltaikę” odnotowano już w całym kraju – apelujemy o czujność, dokładne sprawdzenie ofert oraz wnikliwą analizę dokumentów przed ich podpisaniem apelujemy również o nie wpuszczanie przedstawicieli tych firm bez uprzedniego wylegitymowania ich oraz uzyskania zaświadczenia na jakiej podstawie chcą sprawdzać stan kotłów!” – gmina apeluje do swoich mieszkańców oraz przekazuje porady, jak ustrzec się przed ewentualnym naciągnięciem na umowę. Przede wszystkim, jak zaznaczają urzędnicy, nie należy nikogo wpuszczać bez referencji na teren swojej posesji. Radzą również, by nigdy nie płacić z góry oraz żeby nie podpisywać umowy tego samego dnia. „Bądź czujny! Nie daj się zwieść „okazji”, że natychmiastowa decyzja to niska cena lub montaż w krótkim czasie Wybieraj tylko sprawdzone i postępujące etycznie firmy fotowoltaiczne”- apelują.

Chętni na fotowoltaikę mogą skorzystać z dofinansowania, jakie oferuje gmina Czempiń. Maksymalnie jest to 30 proc. kosztów zakupu i montażu urządzeń, ale jednocześnie nie więcej jak 2500 zł. Tak wniosek, bez pośredników i „kontrolerów” można pobrać bezpośrednio w UG w Czempiniu.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe