Image

„Książ `39. Niewinnie straceni” – dramat tamtych dni

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Na spotkanie, które odbyło się w niedzielę 10 kwietnia, przybyło wielu mieszkańców gminy w tym przedstawiciele rodzin osób rozstrzelanych na ksiąskim rynku 20 października 1939 roku przez Niemców, władze samorządowe gmin Książ Wlkp. i Dolsk, przedstawiciele władz powiatu śremskiego oraz liczne grono osób, które były czynnie zaangażowane w powstanie książki, a wcześniej filmu dokumentalnego „Niewinnie straceni” jako statyści i rekonstruktorzy wydarzeń z tamtych tragicznych dni, zrealizowanego przez TVP w 2020 roku.

W klimat spotkania wprowadziła wszystkich pieśnią Anita Szymanowska i akompaniujący jej na pianinie Mariusz Śląski, a potem była obszerna prezentacja treści zawartych w książce, ale również prezentacja unikalnych przedwojennych materiałów filmowych z rodzinnego archiwum rodziny Doerfferów, przedwojennych zarządców majątków ziemskich na terenie gminy Książ Wlkp. z komentarzem wnuka zarządcy majątku w Brzóstowni Stefana Doerffera, aktualnie zamieszkującego w Kanadzie. Było wiele wspomnień z realizacji obu projektów a także wiele podziękowań dla wszystkich, którzy mieli swój udział zarówno w inscenizacjach historycznych jak i przy redakcji książki.



Spotkanie prowadziła Mariola Kaźmierczak, dyrektor Centrum Kultury w Książu Wlkp., która miała również niebagatelny wkład w powstanie zarówno filmu jak i książki. To ona skutecznie zabiegała o środki na jej powstanie zarówno w Ministerstwie Kultury jak i w Starostwie Powiatowym w Śremie, była organizatorką i koordynatorką wszystkich przedsięwzięć, których efektem jest niniejsza publikacja.

Wypowiadał się także autor publikacji Tomasz Cieślak, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Omówił zarówno kulisy powstania książki, jak i jej zawartość. A składa się na nią pięć rozdziałów. Pierwszy to „narodziny zła” czyli przygotowania do eksterminacji narodu polskiego jeszcze przed wybuchem wojny. Drugi to opis operacji „Tannenberg”, a trzeci traktuje o zbrodni dokonanej w Książu Wlkp. 20 października 1939 roku. Czwarty, zatytułowany „Echa egzekucji” omawia działania niemieckich okupantów w czasie wojny na terenie gminy Książ Wlkp. i w całym regionie, natomiast piąty poświęcony jest powojennym dziejom osób, które ocalały z wojennej pożogi i represji okupanta. Wszytko okraszone wieloma fotografiami.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


Berdychowski Wv

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!