Image
  • Home
  • Śrem
  • Celebrowali 164-lecie liceum ogólnokształcącego w Śremie

Celebrowali 164-lecie liceum ogólnokształcącego w Śremie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W piątek, 8 kwietnia w śremskim ogólniaku było odświętnie i galowo. Tego dnia przypadała 164. rocznica powstania placówki edukacyjnej. Uroczystość rozpoczęła się w szkolnej auli, punktualnie o godzinie 11.00. Prowadząca uroczystość – Gabriela Wasilewska powitała uczestników i gości. Następnie minutą ciszy uczczono ofiary wojny w Ukrainie. W tym miejscu warto wspomnieć, że w LO naukę rozpoczęło 25. młodych uchodźców. – Radzą sobie świetnie – zapewniają pedagodzy.

Uroczystą akademię zainaugurowano także poprzez wspólne odśpiewanie „Gaudeamus igitur”.  Następnie krótką lekcję o historii liceum i samym patronie przeprowadził ulubiony belfer – Krzysztof Grzesiak. Przypomnijmy zatem, że oficjalnie szkoła zaczęła działać 8.04.1858 roku, a pierwsze lekcje odbywały się w budynku konwiktu. Natomiast równo 100 lat temu, rajcy miejscy zadecydowali o nadaniu imienia patrona szkoły. Odtąd patronem placówki jest Józef Wybicki – zasłużony dla ziemi śremskiej twórca hymnu narodowego.



Fot. D. Górna

Podczas piątkowej akademii, znaczki szkoły oraz pamiątkowe publikacje otrzymali pierwszoklasiści. Do społeczności szkolnej symbolicznie zostało włączonych 150 uczniów. Kolejnym, równie ważnym elementem uroczystości była laudacja prof. dra hab. Leszka Pacholskiego dotycząca prof. Teobalda Olejnika, który w tym roku dołączył do Galerii Wybitnych Absolwentów liceum.

Prof. Teobald Olejnik (1906-1990) przez wiele lat był prorektorem Politechniki Poznańskiej. Państwowe gimnazjum im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie ukończył w 1925 r. Bardzo ciekawe osobiste wspomnienia o profesorze opowiedział jego uczeń – wspomniany już prof. dr hab. Leszek Pacholski, polski naukowiec, profesor nauk technicznych, wykładowca akademicki związany z Politechniką Poznańską i specjalista w zakresie ergonomii przemysłowej.

Fot. D. Górna

Na koniec uroczyście, w holu szkoły, została odsłonięta tablica z biogramem i wizerunkiem prof. Teobalda Olejnika, a także imienny medalion, który został wmurowany w chodnik przed szkołą. – Tym samym chodnikiem, którym i wy chodzicie, codziennie do szkoły maszerował profesor i pozostali wybitni absolwenci liceum. Również i wy macie szansę dołączyć do tego grona – zwróciła się do uczniów Gabriela Wasielewska.