15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościKsiąż Wlkp.W Książu mają ekstra 2,6 mln zł. Na co wydadzą?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

W Książu mają ekstra 2,6 mln zł. Na co wydadzą?

Urzędnicy ksiąskiego magistratu podliczyli gminne dochody i wydatki za ubiegły rok. Z rachunków wyszło im, że została do zagospodarowania kwota 2,6 mln zł, pochodząca z wolnych środków i nadwyżki budżetowej. Na co zostanie przeznaczona?

– Racjonalne gospodarowanie budżetem gminy Książ Wlkp. po raz kolejny pozwoliło na zaoszczędzenie dodatkowych środków finansowych. Po ostatecznym podsumowaniu gminnych dochodów i wydatków za rok ubiegły, ksiąski samorząd miał do zagospodarowania kwotę blisko 2 600 000 zł pochodzących z wolnych środków i nadwyżki budżetowej. Pozwoliły one na wprowadzenie licznych, nadprogramowych inwestycji, które zyskały pełne poparcie radnych podczas ostatniej, marcowej sesji rady miejskiej w Książu Wlkp. – informuje Teofil Marciniak.

W związku z tym, pierwotnie zaplanowana suma około 14 550 000 zł wydatków inwestycyjnych wzrosła do ponad 17 150 000 zł. – Warto zaznaczyć, że jest to kolejny rok z rzędu, w którym przekroczono dotychczasową kwotę przeznaczaną na cele inwestycyjne – dodaje burmistrz.

Zaoszczędzone fundusze pozwolą na poprawę funkcjonalności i polepszenie dotychczasowego zagospodarowania przestrzeni. Wśród zaplanowanych zadań znalazły się między innymi: utwardzenie placu przy PSZOK-u na ulicy Radoszkowskiej, modernizacja terenów zielonych na ksiąskim Rynku i przy ulicy Zacisznej, zagospodarowanie przestrzeni turystycznej nad jeziorem w Jarosławkach, czy przebudowa pomieszczeń w Przedszkolu „Bajkowy Świat” w Książu Wlkp.

– Niezbędnym okazało się także dołożenie środków do części wcześniej zaplanowanych zadań. Pochłaniające największą pulę dodatkowych wydatków okazały się przedsięwzięcia, takie jak budowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych w Radoszkowie, czy modernizacja pokrycia dachowego na świetlicy środowiskowej we Włościejewkach. Te i inne jeszcze zaplanowane w tegorocznym budżecie przedsięwzięcia, aby mogły być (przy galopujących dzisiaj cenach) zrealizowane, musiały zostać wsparte dodatkowymi środkami – podkreśla T. Marciniak.

Oprac. DG

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe