10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościDolskKto odpowiada za świetlicę w Nowieczku?

Kto odpowiada za świetlicę w Nowieczku?

Od 2 marca świetlica w Nowieczku nie jest ogrzewana. Klucze do budynku przekazane zostały do urzędu miasta i gminy Dolsk. Powodem jest brak środków finansowych na opłacenie pracy opiekunki świetlicy. Decyzję w tej sprawie podjęła rada sołectwa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Nowieczek.

„Sołtys i Rada Sołecka wsi Nowieczek informują mieszkańców, że od 2 marca 2022 roku świetlica w Nowieczku nie jest ogrzewana. Burmistrz miasta i gminy Dolsk Barbara Wierzbińska przydzieliła na ogrzewanie świetlicy 50 godzin na styczeń, luty i marzec (łącznie 90 dni). Na jedną dobę palenia w piecu wraz z czyszczeniem i przygotowaniem drzewa przypada około pół godziny. Aby napalić w piecu i utrzymać w nim ogień potrzebne jest dziennie od 1-1,5 godziny. Zatem przydzielony limit 50 godzin skończył się na początku lutego (…)” – taka informacja pojawiła się na fanpage sołectwa Nowieczek. Powodem zaistniałej sytuacji jest brak środków finansowych na ogrzewanie budynku.

Z dokumentów umieszczonych na fanpage sołectwa Nowieczek wynika, że 16 lutego do UMiG wpłynęło pismo z prośbą o przyznanie dodatkowych 50 godzin, z przeznaczeniem na palenie w piecu c.o. w świetlicy w Nowieczku, codzienne czyszczenie paleniska, czyszczenie wyczystek co kilka dni, przywożenie i rąbanie drewna. Dodatkowo we wniosku znalazła się prośba o dodatkowe 10 godzin na sprzątanie terenów za świetlicą oraz umycie elementów znajdujących na placu zabaw.

Złożony przez sołtys Nowieczka – Janinę Pawełczyk wniosek nie został zaakceptowany przez władze gminy. W odpowiedzi zwrotnej czytamy: „(…) umowa zlecenia zawarta z opiekunem świetlicy określa maksymalny wymiar godzin do wykorzystania na prace porządkowe oraz ogrzewanie budynku. Wykonywanie powierzonych zadań opiekun świetlicy planuje w ramach otrzymanych godzin na wskazany okres. Od 1 kwietnia czas pracy będzie zwiększony o 7 godzin z przeznaczeniem m.in. na uporządkowanie terenu wokół świetlicy oraz placu zabaw.”

Sołectwa Błażejewo, Nowieczek i Masłowo otrzymały po 50 dodatkowych godzin na ogrzewanie świetlic w IV kwartale 2021 roku oraz I kwartale 2022 roku. O kolejne godziny wniosek złożyło wyłącznie sołectwo Nowieczek – wyjaśnia burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska

27 lutego odbyło się zebranie rady sołeckiej oraz zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Wsi Nowieczek, podczas którego – po zapoznaniu się z korespondencją w sprawie dodatkowych godzin na ogrzewanie świetlicy – podjęto decyzję o ponownym wystosowaniu pisma do burmistrz miasta i gminy Dolsk w przedmiotowej sprawie. Wnioskodawcy zaznaczyli jednocześnie, że w przypadku braku odpowiedzi lub odpowiedzi negatywnej, 2 marca klucze do kotłowni w świetlicy w Nowieczku zostaną przekazane do urzędu miasta i gminy w Dolsku. „Wobec braku odpowiedzi, klucze zostały tego dnia przekazane na ręce pani burmistrz, która obecnie ponosi wyłączną odpowiedzialność za temperaturę pomieszczeń w świeżo wyremontowanej świetlicy. W pierwszych dniach marca temperatura wewnątrz obiektu, w czasie dnia, nie przekraczała 5 stopni Celsjusza.”

Dodajmy, że w roku 2021 świetlica w Nowieczku przeszła generalny remont, w sfinansowanie inwestycji włączyło się Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Nowieczek, pomocy nie odmówili także mieszkańcy wioski, którzy część prac wykonali społecznie.

Burmistrz miasta i gminy Dolsk Barbara Wierzbińska odmówiła komentarza do zaistniałej sytuacji.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...